Brno - Město Žamberk na Orlickoústecku podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Chce se bránit proti čtvrtmilionové pokutě, kterou dostalo loni v září od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Město údajně chybovalo ve dvacetimilionovém tendru na regeneraci a revitalizaci veřejného prostranství.
S žalobou město žádalo soud o přiznání odkladného účinku, na jehož základě by pokutu zatím nemuselo platit.
Město tvrdilo, že pokuta je nepřiměřeně vysoká a znamená nenahraditelnou újmu ve vztahu k rozpočtu. Soud to ale odmítl.
Podle soudu z ničeho, co město uvedlo, nevyplývá, "že by zaplacením pokuty byla zásadním a nevratným způsobem negativně ovlivněna žalobcova hospodářská situace natolik, že by zaplacení podle napadeného rozhodnutí mohlo představovat nenahraditelnou újmu".
O zákonnosti postupu ÚOHS bude soud ještě rozhodovat. Žamberk podle úřadu porušil zákon tím, že hodnoticí komise vyřadila nabídku společnosti Agile, i když splňovala zákonné požadavky.
Město argumentuje tím, že mohl být ohrožen dodací termín, a tím i přidělení dotace na výstavbu. Podle ÚOHS ale firma Agile postupovala správně a vyhověla podmínce na termín zahájení plnění zakázky.
Město pokutu loni v listopadu zaplatilo a čeká na rozhodnutí soudu. Do té doby nebude na nikom ani vymáhat škodu, neboť celou záležitost zároveň vyšetřuje policie na základě trestního oznámení, které podala soukromá osoba na neznámého pachatele. "Policie zjišťuje, zda a kým bylo pochybeno," řekl starosta Jiří Dytrt (ODS).
Odmítnutá nabídka byla nejvýhodnější
Nabídka vyloučené firmy byla ekonomicky nejvýhodnější ze všech 11 obdržených, zatímco navrhovaná cena vybraného uchazeče, společnosti Testa, byla druhá nejvyšší.
Cenový rozdíl těchto dvou nabídek je více než sedm milionů korun. Postup města proto podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnějšího uchazeče.
Město podle ÚOHS chybovalo i tím, že "jmenovalo do hodnoticí komise osobu, která byla ve vztahu k veřejné zakázce podjatá, ale přesto se podílela na hodnocení nabídek". Jednatel vybraného uchazeče a předseda hodnoticí komise Ryan Strnad byli ke dni podání nabídky společně jednatelé a společníci ve třech společnostech.
"Předseda hodnoticí komise měl zájem na zadání předmětné veřejné zakázky vybranému uchazeči, mohl nejen rozhodovat o průběhu jednání hodnoticí komise a ovlivňovat jej, ale současně ze své pozice místostarosty zadavatele mohl ovlivnit i stanovení hodnoticích kritérií," uvedl už dříve Rafaj.