V Brně je stále těžší zaparkovat, radnice zvažují zóny

ČTK ČTK
25. 2. 2013 15:17
Jen ve středu města chybí pro místní přes 22 tisíc parkovacích míst
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Obyvatelé Brna musejí často řešit, kde zaparkují. Chybějí tisíce míst k parkování, zejména ve čtvrtích blízko centra.

Radnice největší městské části Brna-středu proto zvažuje zavedení parkovacích zón pro rezidenty. Lidé o možnosti nejprve budou moci hlasovat v anketě, potom se vedení radnice definitivně rozhodne, řekl starosta Libor Šťástka (ODS). Jen ve středu Brna chybí pro místní více než 22 tisíc parkovacích míst.

Brno se chce zavedením zón inspirovat v jiných městech, kde tento systém funguje. Cena za parkovací kartu pro první auto v rodině by podle Šťástky měla být symbolická, s každým dalším autem by se zvyšovala.

"Dnes je to tak, že člověk bydlící blízko centra Brna nemá vůbec jistotu, že zaparkuje. Lidé objíždí třeba třikrát jednu ulici, než se uvolní místo. S parkovacími kartami by se jistota trochu zvýšila, ale místo také negarantuje," řekl.

Radnice Brna-středu proto na svých webových stránkách spustí anketu, aby zjistila zájem obyvatel o možnosti zřízení zón. Parkovací zóny by podle starostky Andrey Pazderové (ODS) uvítala i městská část Královo Pole, kde chybí asi 10 tisíc parkovacích míst.

"U nás jsou vysoké školy a studenti tu bydlí například v bytech po pěti. Když každý z nich přijede autem, obyvatelé potom nemají kde zaparkovat," uvedla Pazderová.

Problémy s parkováním mají i okrajové městské části, na kterých jsou sídliště. Jejich dřívější projektanti nepočítali s tak velkým množstvím aut a lidé nyní nemají kde parkovat. Radnice se proto snaží budovat nová místa.

Například v Králově Poli jich má letos vzniknout 72, v Líšni téměř 200. Poblíž centra také vznikají parkovací domy, podzemní parkoviště se buduje u Janáčkova divadla.

 

Právě se děje

Další zprávy