Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností potvrdil státnímu podniku Povodí Ohře pokutu 400 000 korun za úhyn vzácných měkkýšů.
Vodohospodáři v únoru 2005 při manipulaci s Doksanským jezem způsobili to, že se škeble rybničné a velevrubové malířští v říčním ramenu Na Mouřku ocitli na suchu. Zvláště chránění živočichové pak přes noc umrzli. Zamítnutím kasační stížnosti Povodí Ohře spor o pokutu definitivně končí, vyplývá z rozhodnutí zpřístupněného v soudní databázi.
Povodí ve stížnosti tvrdilo například to, že Česká inspekce životního prostředí příliš široce vyložila povinnosti vodohospodářů při ochraně živočichů.
Podle stížnosti většinou nelze provést sběr živočichů ze dna vypuštěného vodního toku, neboť to bývá nebezpečné a z velké části neproveditelné kvůli řídkému kalu, který na dně ulpívá.
Podle NSS ale z předpisů vyplývá to, že Povodí Ohře musí kontrolovat výskyt chráněných měkkýšů nejméně 300 metrů od takzvaně vyhrazeného jezu a poté na všech ostatních částech vodního toku, jichž se mohla manipulace s jezem dotknout. Pokud se na březích či dně chránění měkkýši vyskytují, musejí je pracovníci povodí vysbírat.
Povodí Ohře zpochybňovalo také to, zda se na státní podnik vztahuje sankční odpovědnost podle sporného ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny.
NSS v této věci v rozhodnutí napsal: "Sankční odpovědnost (...) lze vyvodit proti každé právnické osobě, která se dopustí protiprávního jednání na úseku ochrany přírody a krajiny, bez ohledu na skutečnost, zda k protiprávnímu jednání právnické osoby došlo při výkonu podnikatelské činnosti či nikoli."