Pořízek zůstává v čele soudu, rozklad jeho odvolání pozdržel

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2014 16:06
Předseda krajského soudu v Brně je stíhaný kvůli sporné stavbě justičního areálu.
Justiční areál v Brně.
Justiční areál v Brně. | Foto: Attila Racek

Praha - Jaromír Pořízek, který je trestně stíhaný kvůli výstavbě brněnského justičního areálu, zatím zůstává ve funkci soudce i předsedy brněnského krajského soudu. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) totiž přiznala odkladný účinek rozkladu, který si Pořízek v srpnu podal proti svému dočasnému zproštění funkcí.

Dlouholetého šéfa brněnského krajského soudu Válková dočasně zprostila funkcí letos v červenci. Pořízek měl patnáctidenní lhůtu k podání takzvaného rozkladu proti tomuto rozhodnutí, kterou využil prostřednictvím svého advokáta 12. srpna. Tímto krokem odložil účinek rozhodnutí Válkové až do vyřešení rozkladu.

"Odkladný účinek dopadá na rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce soudce i výkonu funkce předsedy soudu. Důvodem je především skutečnost, že k dočasnému zproštění došlo po více než roce a půl od zahájení trestního stíhání," sdělil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Mandát Pořízkovi vyprší 30. září

Mluvčí brněnského krajského soudu Lenka Smutná Polachová zatím neví, kdy by Pořízek mohl po červencovém dočasném zproštění funkcí opět nastoupit do zaměstnání.

"Od té doby nesoudil a momentálně ani nesoudí. O tom, jak to bude dál, zatím nejsme informováni," uvedla bez dalších podrobností.

Mandát šéfa soudu vyprší Pořízkovi 30. září, od 1. října nastoupí na jeho místo dosavadní místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek. Válková tak bude reálně rozhodovat pouze o tom, zda obžalovaného Pořízka nechá nadále soudit.

Pořízek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Policie ho začala prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce.

Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru. Čerstvá ministryně Válková tehdy odhadovala, že Pořízka dočasně zprostí výkonu funkce do jednoho měsíce.

Záleží na rozhodnutí ministerstva

Podle zákona o soudech a soudcích je dočasné zproštění výkonu funkce obviněného soudce na uvážení ministra spravedlnosti - může jej zprostit, ale také nemusí. Po dobu dočasného zproštění soudce nesoudí a pobírá polovinu platu.

Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se ale nakonec vyšplhaly na 1,938 miliardy.

Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy