Nelegální výkup kovů musí přestat, trápí jihomoravské obce

Bára Sobotková
17. 4. 2014 12:04
Obec by si měla určit místo, kam budou občané povinni vyhazovat zadarmo kovový odpad. I takové řešení nelegálního výkupu kovů navrhují starostové v kraji.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně. | Foto: URMO

Brno – Kolejnice, kabely, víka od kanálů, osvětlení, ale i dopravní značky či zahradní ploty. Veřejný majetek často končí ve výkupnách kovů, za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno přes 11 tisíc krádeží s celkovou škodou přes 509 milionů korun. Nelegální vykupování kovů zasazuje ránu rozpočtům obcí a navíc ohrožuje bezpečnost obyvatel.

Svaz měst a obcí (SMO ČR) již před časem požadoval, aby výkupny kovů fyzickým osobám za jejich nálezy neplatily. Poslanecká sněmovna má nyní na stole návrh od Senátu, který se snaží vyvolat alespoň diskusi na dané téma. „Týká se toho, že pokud někdo poruší vyhlášku o výkupu kovů, krajský úřad může povolit zrušení dané provozovny,“ popisuje senátor Jan Bárek.

Na středečním setkání v Brně starostové Jihomoravského kraje kritizovali také nedostatečné množství kontrol provozoven. Pravdou je, že ani během prohlídky nemusí být veřejný majetek odhalen, protože zloději často kradené kusy poškodí či rozbijí, aby nebyly identifikovatelné.

Konec výmluv

Majitelům výkupen by měl s rozpoznáním nelegálního přírůstku do skladu pomoct Obrazový katalog, který SMO vydal společně s Českou obchodní inspekcí, Českou inspekcí životního prostředí, Policií ČR a dalšími.

„Výkupny se už nemohou vymlouvat, že nevědí, jak ten který předmět, který podle zákona nesmí vykupovat, vypadá. Policistům se bude ukradená součástka lépe hledat a kontroloři budou vědět, na co se při práci zaměřit,“ říká Pavel Drahovzal, předseda správní rady Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí.

Katalog vyšel na konci ledna tohoto roku a navzdory němu stále spousta lidí vyhlášku obchází, přestože provozovnám tak hrozí ztráta licence.

Peníze za výkup by pomohly obcím

Výkonná ředitelka svazu Jana Vildumetzová vidí možné řešení problému v zavedení bezhotovostní platby. Při výkupu by tak člověk nahlásil číslo účtu a na něj by mu peníze byly následně připsány. To je jedna z cest vedoucí k nutné regulaci výkupu.

Jiří Životský je pro radikálnější variantu: „Zákonodárce nám přikázal, abychom se postarali o komunální odpad u občanů. A kov je také odpad. Takže nevidím problém v tom, že by obec měla stanovit vyhlášku, aby občan byl povinen odevzdávat kov na místo určené obcí,“ říká předseda SMO ČR.

Lidé by pak odváželi vše například do sběrného dvora, ovšem zadarmo. Do výkupny by kovový odpad dával starosta či vedení obce, které by tímto navýšilo její příjem. „Zároveň by se snížily náklady na odpady. Nyní od občanů vybíráme kolem pěti stovek a platíme přes osm set, tímto by se rozdíl mohl snížit,“ vysvětluje Životský, který je také starostou Sokolnic. Takovouto vyhlášku vydal už například Bohumín.

Kradou se i ploty kolem domů

Starostové upozorňují také na nebezpečí, které odcizením obecního majetku vzniká. Ukradením víka od kanálu může být odkryta i několikametrová díra. Riziko úrazu zvyšují také chybějící koleje či zábradlí. Některým lupičům nedělá problém ani přivydělat si cizím zahradním plotem, který v noci jednoduše srolují a odnesou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 52 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy