Nelegální výkup kovů musí přestat, trápí jihomoravské obce

Bára Sobotková
17. 4. 2014 12:04
Obec by si měla určit místo, kam budou občané povinni vyhazovat zadarmo kovový odpad. I takové řešení nelegálního výkupu kovů navrhují starostové v kraji.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně. | Foto: URMO

Brno – Kolejnice, kabely, víka od kanálů, osvětlení, ale i dopravní značky či zahradní ploty. Veřejný majetek často končí ve výkupnách kovů, za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno přes 11 tisíc krádeží s celkovou škodou přes 509 milionů korun. Nelegální vykupování kovů zasazuje ránu rozpočtům obcí a navíc ohrožuje bezpečnost obyvatel.

Svaz měst a obcí (SMO ČR) již před časem požadoval, aby výkupny kovů fyzickým osobám za jejich nálezy neplatily. Poslanecká sněmovna má nyní na stole návrh od Senátu, který se snaží vyvolat alespoň diskusi na dané téma. „Týká se toho, že pokud někdo poruší vyhlášku o výkupu kovů, krajský úřad může povolit zrušení dané provozovny,“ popisuje senátor Jan Bárek.

Na středečním setkání v Brně starostové Jihomoravského kraje kritizovali také nedostatečné množství kontrol provozoven. Pravdou je, že ani během prohlídky nemusí být veřejný majetek odhalen, protože zloději často kradené kusy poškodí či rozbijí, aby nebyly identifikovatelné.

Konec výmluv

Majitelům výkupen by měl s rozpoznáním nelegálního přírůstku do skladu pomoct Obrazový katalog, který SMO vydal společně s Českou obchodní inspekcí, Českou inspekcí životního prostředí, Policií ČR a dalšími.

„Výkupny se už nemohou vymlouvat, že nevědí, jak ten který předmět, který podle zákona nesmí vykupovat, vypadá. Policistům se bude ukradená součástka lépe hledat a kontroloři budou vědět, na co se při práci zaměřit,“ říká Pavel Drahovzal, předseda správní rady Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí.

Katalog vyšel na konci ledna tohoto roku a navzdory němu stále spousta lidí vyhlášku obchází, přestože provozovnám tak hrozí ztráta licence.

Peníze za výkup by pomohly obcím

Výkonná ředitelka svazu Jana Vildumetzová vidí možné řešení problému v zavedení bezhotovostní platby. Při výkupu by tak člověk nahlásil číslo účtu a na něj by mu peníze byly následně připsány. To je jedna z cest vedoucí k nutné regulaci výkupu.

Jiří Životský je pro radikálnější variantu: „Zákonodárce nám přikázal, abychom se postarali o komunální odpad u občanů. A kov je také odpad. Takže nevidím problém v tom, že by obec měla stanovit vyhlášku, aby občan byl povinen odevzdávat kov na místo určené obcí,“ říká předseda SMO ČR.

Lidé by pak odváželi vše například do sběrného dvora, ovšem zadarmo. Do výkupny by kovový odpad dával starosta či vedení obce, které by tímto navýšilo její příjem. „Zároveň by se snížily náklady na odpady. Nyní od občanů vybíráme kolem pěti stovek a platíme přes osm set, tímto by se rozdíl mohl snížit,“ vysvětluje Životský, který je také starostou Sokolnic. Takovouto vyhlášku vydal už například Bohumín.

Kradou se i ploty kolem domů

Starostové upozorňují také na nebezpečí, které odcizením obecního majetku vzniká. Ukradením víka od kanálu může být odkryta i několikametrová díra. Riziko úrazu zvyšují také chybějící koleje či zábradlí. Některým lupičům nedělá problém ani přivydělat si cizím zahradním plotem, který v noci jednoduše srolují a odnesou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy