Nelegální výkup kovů musí přestat, trápí jihomoravské obce

Bára Sobotková
17. 4. 2014 12:04
Obec by si měla určit místo, kam budou občané povinni vyhazovat zadarmo kovový odpad. I takové řešení nelegálního výkupu kovů navrhují starostové v kraji.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně.
Obrazový katalog radí provozovnám i nálezcům, které věci končí ve výkupu nelegálně. | Foto: URMO

Brno – Kolejnice, kabely, víka od kanálů, osvětlení, ale i dopravní značky či zahradní ploty. Veřejný majetek často končí ve výkupnách kovů, za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno přes 11 tisíc krádeží s celkovou škodou přes 509 milionů korun. Nelegální vykupování kovů zasazuje ránu rozpočtům obcí a navíc ohrožuje bezpečnost obyvatel.

Svaz měst a obcí (SMO ČR) již před časem požadoval, aby výkupny kovů fyzickým osobám za jejich nálezy neplatily. Poslanecká sněmovna má nyní na stole návrh od Senátu, který se snaží vyvolat alespoň diskusi na dané téma. „Týká se toho, že pokud někdo poruší vyhlášku o výkupu kovů, krajský úřad může povolit zrušení dané provozovny,“ popisuje senátor Jan Bárek.

Na středečním setkání v Brně starostové Jihomoravského kraje kritizovali také nedostatečné množství kontrol provozoven. Pravdou je, že ani během prohlídky nemusí být veřejný majetek odhalen, protože zloději často kradené kusy poškodí či rozbijí, aby nebyly identifikovatelné.

Konec výmluv

Majitelům výkupen by měl s rozpoznáním nelegálního přírůstku do skladu pomoct Obrazový katalog, který SMO vydal společně s Českou obchodní inspekcí, Českou inspekcí životního prostředí, Policií ČR a dalšími.

„Výkupny se už nemohou vymlouvat, že nevědí, jak ten který předmět, který podle zákona nesmí vykupovat, vypadá. Policistům se bude ukradená součástka lépe hledat a kontroloři budou vědět, na co se při práci zaměřit,“ říká Pavel Drahovzal, předseda správní rady Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí.

Katalog vyšel na konci ledna tohoto roku a navzdory němu stále spousta lidí vyhlášku obchází, přestože provozovnám tak hrozí ztráta licence.

Peníze za výkup by pomohly obcím

Výkonná ředitelka svazu Jana Vildumetzová vidí možné řešení problému v zavedení bezhotovostní platby. Při výkupu by tak člověk nahlásil číslo účtu a na něj by mu peníze byly následně připsány. To je jedna z cest vedoucí k nutné regulaci výkupu.

Jiří Životský je pro radikálnější variantu: „Zákonodárce nám přikázal, abychom se postarali o komunální odpad u občanů. A kov je také odpad. Takže nevidím problém v tom, že by obec měla stanovit vyhlášku, aby občan byl povinen odevzdávat kov na místo určené obcí,“ říká předseda SMO ČR.

Lidé by pak odváželi vše například do sběrného dvora, ovšem zadarmo. Do výkupny by kovový odpad dával starosta či vedení obce, které by tímto navýšilo její příjem. „Zároveň by se snížily náklady na odpady. Nyní od občanů vybíráme kolem pěti stovek a platíme přes osm set, tímto by se rozdíl mohl snížit,“ vysvětluje Životský, který je také starostou Sokolnic. Takovouto vyhlášku vydal už například Bohumín.

Kradou se i ploty kolem domů

Starostové upozorňují také na nebezpečí, které odcizením obecního majetku vzniká. Ukradením víka od kanálu může být odkryta i několikametrová díra. Riziko úrazu zvyšují také chybějící koleje či zábradlí. Některým lupičům nedělá problém ani přivydělat si cizím zahradním plotem, který v noci jednoduše srolují a odnesou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy