Park u Janáčkova divadla bude o 12 milionů dražší

Bára Sobotková
15. 4. 2014 15:04
Podzemní parkoviště před Janáčkovým divadlem vzniklo rychleji, než radní očekávali. Za park, který vyroste na jeho střeše, proto město zaplatí více.
Výstavba parku začne letos v červenci, nabídne také fontánu a vodní stěnu.
Výstavba parku začne letos v červenci, nabídne také fontánu a vodní stěnu. | Foto: MMB

Brno – Střechu čerstvě dokončeného podzemního parkoviště u Janáčkova divadla pokryje park za 59 milionů korun. Rozpočet úprav prostoru před divadlem vzrostl o 12 milionů oproti plánovaným 47 především kvůli fázovému posunu. Stavba parku totiž měla přímo navazovat na výstavbu garáží se čtyřmi sty parkovacími místy.

Projekt byl původně naplánován jako jeden celek, město tudíž hledalo soukromého investora pro vybudování garáží i parku. „Investiční odbor pak ale projekt rozpojil a oddělil úpravy prostranství od výstavby garáží,“ vysvětluje situaci náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Záhy se našel investor, který garáže vybudoval. Ale rychleji, než radní očekávali. „Podstatné je, že teď musíme vynaložit o 12 milionů více kvůli tomu, že je stavba zpožděna,“ stěžuje si Martin Ander (SZ).

Radní přesto návrh rozpočtu odsouhlasili, protože nechtějí výstavbu parku oddalovat. „Nebylo by dobré mít dále u Janáčkova divadla oplocenou plochu se štěrkem,“ konstatuje primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Vodní stěna připomínající oponu

Náklady vzrostly také kvůli zhoršeným podmínkám dopravy ke staveništi a kvůli rozšíření rozsahu prací o rekonstrukci terasy nad skladem kostýmů Janáčkova divadla. Omezené je také používání různých mechanizací, které by mohly poškodit hydroizolační povrch garáže. Největší podíl si vyžádají zvýšené nároky na dopravu a manipulaci s materiálem pro zpevnění ploch s dlažbou, kamenných obkladů a odvodnění ploch.

Výstavba parku by měla začít o letošních letních prázdninách. Jejími hlavními body jsou zpevnění plochy a výsadba zeleně, návštěvníky má do parku lákat také netradiční vodní stěna připomínající divadelní oponu. Druhým plánovaným vodním prvkem je fontána.

„Povrchová úprava střechy garáže bude rozdělena na dva přibližně stejně velké celky zpevněné a ozeleněné plochy. Část navazující na Janáčkovo divadlo bude provedena převážně jako zpevněná plocha,“ vysvětluje tiskový mluvčí magistrátu Pavel Žára. Opraví se i navazující terasa u Janáčkova divadla.

Plocha parku se nejprve musí zarovnat ornicí, poté bude pokryta žulovou dlažbou a do míst s plánovanou zelení bude navezena zemina, do níž budou vysázeny stromy a trávník. Prostor nad garážemi bude využit také jako závlahový systém.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy