Park u Janáčkova divadla bude o 12 milionů dražší

Bára Sobotková
15. 4. 2014 15:04
Podzemní parkoviště před Janáčkovým divadlem vzniklo rychleji, než radní očekávali. Za park, který vyroste na jeho střeše, proto město zaplatí více.
Výstavba parku začne letos v červenci, nabídne také fontánu a vodní stěnu.
Výstavba parku začne letos v červenci, nabídne také fontánu a vodní stěnu. | Foto: MMB

Brno – Střechu čerstvě dokončeného podzemního parkoviště u Janáčkova divadla pokryje park za 59 milionů korun. Rozpočet úprav prostoru před divadlem vzrostl o 12 milionů oproti plánovaným 47 především kvůli fázovému posunu. Stavba parku totiž měla přímo navazovat na výstavbu garáží se čtyřmi sty parkovacími místy.

Projekt byl původně naplánován jako jeden celek, město tudíž hledalo soukromého investora pro vybudování garáží i parku. „Investiční odbor pak ale projekt rozpojil a oddělil úpravy prostranství od výstavby garáží,“ vysvětluje situaci náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Záhy se našel investor, který garáže vybudoval. Ale rychleji, než radní očekávali. „Podstatné je, že teď musíme vynaložit o 12 milionů více kvůli tomu, že je stavba zpožděna,“ stěžuje si Martin Ander (SZ).

Radní přesto návrh rozpočtu odsouhlasili, protože nechtějí výstavbu parku oddalovat. „Nebylo by dobré mít dále u Janáčkova divadla oplocenou plochu se štěrkem,“ konstatuje primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Vodní stěna připomínající oponu

Náklady vzrostly také kvůli zhoršeným podmínkám dopravy ke staveništi a kvůli rozšíření rozsahu prací o rekonstrukci terasy nad skladem kostýmů Janáčkova divadla. Omezené je také používání různých mechanizací, které by mohly poškodit hydroizolační povrch garáže. Největší podíl si vyžádají zvýšené nároky na dopravu a manipulaci s materiálem pro zpevnění ploch s dlažbou, kamenných obkladů a odvodnění ploch.

Výstavba parku by měla začít o letošních letních prázdninách. Jejími hlavními body jsou zpevnění plochy a výsadba zeleně, návštěvníky má do parku lákat také netradiční vodní stěna připomínající divadelní oponu. Druhým plánovaným vodním prvkem je fontána.

„Povrchová úprava střechy garáže bude rozdělena na dva přibližně stejně velké celky zpevněné a ozeleněné plochy. Část navazující na Janáčkovo divadlo bude provedena převážně jako zpevněná plocha,“ vysvětluje tiskový mluvčí magistrátu Pavel Žára. Opraví se i navazující terasa u Janáčkova divadla.

Plocha parku se nejprve musí zarovnat ornicí, poté bude pokryta žulovou dlažbou a do míst s plánovanou zelení bude navezena zemina, do níž budou vysázeny stromy a trávník. Prostor nad garážemi bude využit také jako závlahový systém.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy