Nejvyšší soud potvrdil trest za znásilnění nezletilé

ČTK ČTK
10. 8. 2011 17:11
Útočník se obhajoval tím, že čin nedokonal a nedopustil se žádného násilí
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil Miroslavu Karikovi z Trutnova sedmiletý trest vězení za pokus o znásilnění nezletilé dívky. Na tu zaútočil ve sklepě ubytovny.

Prvoinstanční rozsudek vynesl loni v listopadu Krajský soud v Hradci Králové, který uložil Karikovi také ochranné sexuologické léčení v ústavní formě.

Nejvyšší soud rozhodl neveřejně koncem července, verdikt ve středu zpřístupnil v internetové databázi.

Muž v dovolání poukazoval na to, že čin nedokonal a podle svého tvrzení se nedopustil žádného násilí. Podobně jako před obecnými soudy se snažil také zpochybnit výpověď čtrnáctileté dívky i dalších svědků.

Dalším důvodem dovolání byla Karikova údajně snížená schopnost ovládnout své jednání. Znalci totiž u něj vysledovali sexuální anomálii. Trest je proto podle dovolání příliš přísný. Nejvyšší soud ale rozsudek i trest v plném rozsahu potvrdil.

"Trest byl uložen v souladu se zákonem a při uvážení všech rozhodných skutečností, které v řízení vyšly najevo, přičemž soud prvního stupně velmi podrobně a pečlivě v odsuzujícím rozsudku uvedl vše, čím se při určení druhu a výměry trestu řídil," napsal v usnesení senát s předsedou Františkem Hrabcem.

Karika podle obžaloby v říjnu 2009 odvedl čtrnáctiletou dívku do sklepních prostor ubytovny, kterou vlastní jeho matka. Jako záminku uvedl, že jí chce ukázat bunkr. Poté zamkl dveře, osahával ji a požadoval po ní orální sex. Dívka se však bránila, křičela a po chvíli se jí podařilo utéct.

Obviněný před soudem vinu popřel. Jeho matka tehdy uvedla, že celá kauza může být pomstou dívčiných příbuzných za vystěhování rodiny z ubytovny kvůli dluhům na nájemném.

Karikovi u královéhradeckého soudu přitížilo to, že již byl trestán, a to i za znásilnění. Dobře prý také věděl, kolik bylo dívce let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy