Podle soudu mladík nezletilou dívku neznásilnil

ČTK ČTK
22. 3. 2011 16:51
Obžalovaný tvrdí, že vše bylo dobrovolné, dívka vypovídala rozporuplně

Zlín - Krajský soud ve Zlíně rozhodl, že devatenáctiletý Tomáš Kopčil z Otrokovic neznásilnil čtrnáctiletou dívku.

Naopak podle státního zástupce Lea Foltýna ji mladík násilím donutil k pohlavnímu styku loni v dubnu v Otrokovicích.

Kopčil vinu odmítl a soud mu dal nakonec za pravdu. Rozsudek ale není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

"Bereme za prokázané, že k pohlavnímu aktu došlo. Obžalovaný říká, že vše bylo dobrovolné. Možných je ale více alternativ. Neříkáme, že poškozená lže, ale s ohledem na rozpory v její výpovědi nelze mít za zcela jisté, že se to stalo tak, aby to byl trestný čin," odůvodnil zprošťující verdikt předseda senátu Radomír Koudela.

Obžalovaný dívku povalil na postel

Kopčil se loni v dubnu účastnil večírku spojeného s pitím alkoholu v jednom z bytů v panelovém domě v Otrokovicích. Spolu s kamarádem jej tam pozvala šestnáctiletá dcera majitelů bytu, kteří v té době nebyli doma. Mezi účastníky akce byla i údajně znásilněná dívka, které tehdy bylo 14 let.

Podle obžaloby ji Kopčil povalil na postel, svlékl a přes její odpor ji donutil k souloži. Mladíkovi za to hrozilo 5 až 12 let vězení.

Podle obžalovaného se s dívkou jen líbali a mazlili, navíc prý bylo vše dobrovolné. "Bylo to spontánní a oboustranné, násilí jsem nepoužil," tvrdil.

Odmítl také, že by věděl o tom, že dívce je teprve 14 let. "Mrzí mě, že jsem se nevědomky mazlil a užíval si se čtrnáctiletou holkou," dodal. Dívka však u soudu uvedla, že Kopčila se svým věkem seznámila, navíc proto, aby věděl, že s ním nechce "spát".

Policie nejprve vyšetřovala krádež

Událost vyšla najevo až po několika měsících jen díky tomu, že policie vyšetřovala krádež peněz a mobilního telefonu, které se údajně v bytě dopustil obžalovaný se svým kamarádem.

Obojí podle Kopčila odnesli při svém odchodu, peníze prý následně prohráli v automatech. Nebýt krádeže, o znásilnění by se nevědělo, dívka by si to nechala pro sebe, uvedl Foltýn.

Podle psycholožky Dobrily Hrůzové je dívka stydlivá a o svém zážitku nemluvila proto, "aby netrápila rodiče". "Je věrohodná. Domnívám se, že se dělo něco, co nechtěla," uvedla Hrůzová.

Obžalovaný byl v minulosti několikrát trestán za krádeže. Podle psychologa je nevyzrálý, egocentrický a obtížně dodržuje závazky. Znalec u nezaměstnaného muže se základním vzděláním zjistil i rysy závislosti na drogách a patologického hráčství.

 

Právě se děje

Další zprávy