Brno - Pokud ve speciální místnosti velikosti běžného pokoje rodinného domu tlesknete, neuslyšíte žádnou ozvěnu. Po krátkém soustředění lze díky stěnám se zapuštěnými metrovými klíny z keramiky slyšet vlastní dech nebo tlukot srdce.
Akustická laboratoř v brněnské pobočce technologické společnosti Honeywell je nejtišším místem v Česku. V místnosti osvětlené několika žárovkami je po zavření masivních posuvných dveří takřka absolutní ticho. Minimální hluk lze sice změřit citlivými mikrofony, lidské ucho ho ale zachytit nemůže.
Experti, kteří v Brně vyvíjí třeba aplikace do kokpitů letadel, posuzují v takzvané bezdozvukové komoře nežádoucí účinky hluku. Svoje výrobky, například sluchátka, reproduktory nebo přístroje do letadel, tady testují nepřetržitě 24 hodin denně.
Laboratoř vytvořili odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě. "Hluk můžeme měřit u všech zařízení, která jsou kolem nás. Jeho hladina v této komoře dosahuje minus pěti decibelů," vysvětlil profesor Bohumír Strnadel z ostravské univerzity. Laboratoř předčí i nejmodernější prostory německých automobilek, kde se testují přístroje do automobilů. "Nejtišší místo na světě má minus dvacet decibelů, což je jen poměrně malý rozdíl," upřesnil Strnadel.
Stavbě komory předcházely náročné akustické výpočty. Podle generálního manažera Jiřího Tomíčka bylo nejsložitější technologické řešení dveří. Jakékoliv, byť miniaturní nerovnosti by mohly výsledky testování zkreslit. "Kolik peněz tato investice stála, vám nemůžu říct, ale jsme soukromá společnost, takže návratnost být musí," řekl deníku Aktuálně.cz Tomíček, viceprezident divize, která má na starosti výzkum a vývoj pro celý Honeywell.
Dva kamiony akustických klínů
Speciální metrové klíny z keramiky, které jsou potažené akusticky pohltivým materiálem, před stavbou místnosti přivezly dva plně naložené kamiony, celkem jich konstruktéři využili bezmála 10 tisíc. V laboratoři s nulovou ozvěnou má návštěvník pocit, jako by měl zalehnuté uši. Ztráta ozvěny také způsobuje, že konverzaci, kterou vedou lidé jen o pár metrů dál, je velmi špatně rozumět.
Bezdozvukovou komoru je podle Strnadela nezbytné využívat kvůli limitům hlučnosti na různé výrobky. "V některých případech se může stát, že jinak zcela bezvadné zařízení musí být pro nadměrnou hlučnost z provozu vyřazeno," uvedl.
Odborníci z brněnského centra vyvinuli například aplikaci, která pilotům letadel přináší aktuální informace o počasí po celou dobu letu. Pilotům ušetří čas, snižuje také náklady na palivo. Službu už koupila společnost Airbus. Firma také získala přes sto patentů, dalších jejích bezmála 200 žádostí čeká na posouzení.