Na radnici Brna-střed zasahuje policie, důvod není znám. Úřad je uzavřen

ČTK ČTK, Jiří Pšenička
Aktualizováno 7. 3. 2019 11:56
Na radnici městské části Brno-střed zasahuje policie, úřad bude celý den pro veřejnost uzavřený. Důvody zásahu nejsou známy, řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Na úřadu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jsou také v sídle antimonopolního úřadu v Brně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Zaměstnanci ÚOHS okolo 11:00 začali odcházet ve větších skupinách z budovy. Podle informací ČTK nemohou používat počítače. Na místě hlídají tři ozbrojení policisté vjezd na nádvoří objektu a prověřují každé vozidlo. V areálu sídlí i jiní nájemci. Na místo přijeli další policisté. Automatické dveře do sídla úřadu nevpouštějí veřejnost dovnitř, přesvědčila se zpravodajka na místě. Mluvčí Martin Švanda opakovaně řekl, že věc nemůže komentovat.

Na radnici části Brno-střed je s policií spolu s tajemníkem i starosta Vojtěch Mencl (ODS). "S policií spolupracuje tajemník úřadu, bližší informace nemám," řekla Dobešová. Doplnila, že zaměstnanci kvůli zásahu policie nepracují. Úřad bude uzavřený po celý čtvrtek.

Důvody zásahu nejsou zřejmé, zásah by se ale měl týkat úřadu, nikoli politiků. "Ráno jsme jen dostali avízo, že úřad bude uzavřený, čekáme na další zprávy. Na úřadě by měl být podle mých informací pouze tajemník," řekla místostarostka radnice Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL).

Podle serveru iDNES.cz policisté zabavují počítače a zajímají se o veřejné zakázky a zadrželi radního, někdejšího místostarostu Jiřího Švachulu (ANO). Podle dostupných informací zasahuje v jeho bytě. Zadržený je podle zdroje Práva i brněnský podnikatel Saman El-Talabani. Podle neoficiálních informací se zásah týká veřejných zakázek.

Jiří Švachula má na radnici na starosti oblasti výstavby a územního plánování a podle informací Aktuálně.cz jde o člověka, který má blízko právě k druhému muži hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi (má na něj podobně silné a dlouhodobé vazby jako bývalý místostarosta Brna za ANO Richard Mrázek).

Údajně i díky Faltýnkovi se Švachula dostal do dozorčí rady ČD Cargo. Podle některých brněnských podnikatelů měl v minulosti Švachula v Brně provozovat zastavárny, nyní má v Údolní ulici galerii Aspekt a také vinárnu Garage Wine. Je znám jako člověk s dlouholetými vazbami na brněnskou politickou scénu. 

Také u Faltýnka policie ve čtvrtek zasahovala, podle jeho advokáta však není veden ani jako obviněný, ani jako podezřelý.

"Dnes provádíme úkony trestního řízení ve dvou samostatných věcech, mimo jiné i v Brně," řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. NCOZ zasahuje také v sídle společnosti Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Prohledává také byt generálního ředitele firmy Karla Feixe.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy