Policisté zasahovali v pražských nemocnicích, stíhají pět lidí a firmu za korupci a vydírání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 18:34
V případu jde o dodávky služeb do Nemocnice Na Františku a Na Bulovce.
Nemocnice na Františku, ilustrační foto.
Nemocnice na Františku, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V Nemocnici Na Františku a Na Bulovce a na dalších místech v Česku zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Informace serveru iRozhlas.cz redakci Aktuálně.cz částečně potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Vím jen o zásahu v Nemocnici Na Bulovce. O zásahu v Nemocnici na Františku nevím, ta pod nás nepatří," řekl redakci Vojtěch. "Poslal jsem tam kolegy z ministerstva. Vím, že tam zadrželi nějaké osoby, ale bližší informace nemám. Asi se ale bude jednat o nějaké nákupy," řekl Aktuálně.cz Vojtěch.

"Pravděpodobně jde o pana Nováka, který je ředitelem," doplnil Vojtěch. Jeho zadržení později potvrdil.

Vyšetřovatelé zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede od konce dubna. Podle serveru iROZHLAS.cz policisté dnes zasahovali také nedaleko Kladna u bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal v lednu. Prohlídky se podle serveru dotkly i dalších míst v Česku a zřejmě se týkají zdravotnických firem.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že bylo zahájeno trestní stíhání pěti fyzických a jedné právnické osoby pro zločin přijetí úplatku, pokusu vydírání, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě nebo zločin podplacení. "Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Na Bulovce," dodala Bradáčová.

"Předpokládám, že dění kolem nemocnice policie sledovala již delší čas a je zřejmé, že tam neprobíhalo vše v pořádku. Potvrzují se tak má podezření, kvůli kterým jsem před časem v nemocnici udělal personální změny a okamžitě tam poslal ministerskou kontrolu, která nyní končí a již dílčí výsledky ukazují na závažná pochybení. Dnešní policejní zásah tak pro mě není překvapující," sdělil ministr Vojtěch ČTK.

Policisté navíc zasahovali i v pražské Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group, napsal web.

 

Právě se děje

Další zprávy