Muži zatajili stříbrný poklad. Vyvázli bez trestu

ČTK ČTK
7. 5. 2013 13:12
Našli poklad nevyčíslitelné ceny a prodali ho. Zbytky pokladu jsou teď v muzeu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Zdeněk Petráň

Blansko - Dva muži, kteří zatajili poklad nalezený na Blanensku, tvořený tisícovkami stříbrných mincí, vyvázli bez trestu. Jejich případ byl vyřešen takzvaným odklonem.

K činu se přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů, řekla blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.

Mince ve džbánu byly zakopány na vrchu Zlatník u Boskovic. Jde o největší poklad nalezený v uplynulých letech na Moravě.

Mužům hrozilo až pět let vězení. Byli obviněni ze zatajení věci a podílnictví.

První z nich poklad našel pomocí detektoru kovů v roce 2010 na Zlatníku. Džbán obsahoval původně zhruba šest kilogramů stříbrných mincí. Nálezce si jich asi 200 ponechal a zbytek i se džbánem prodal za 800 000 korun druhému muži - sběrateli.

Ten pak mince z větší části rozprodal. Policii se podařilo vypátrat jen 2267 mincí o celkové váze 1,6 kilogramu. Historická cena pokladu je nevyčíslitelná. Sběratelská cena zajištěných mincí se odhaduje na 1,1 milionu korun.

Nálezce nahlásil anonym

Pokud by muži poklad přiznali, dostali by vysokou odměnu ve výši deseti procent jeho historické ceny. Místo toho museli uhradit způsobenou škodu ve výši několika set tisíc korun. Na případ upozornil policii anonym, který dodal i fotografie mincí.

Džbán obsahoval mince ražené od druhé poloviny 15. století do první poloviny 17. století. Nechyběly mezi nimi groše, tolary, krejcary, uherské denáry, malé mince z dob krále Vladislava Jagellonského i peníze z někdejšího španělského Holandska.

 

Poklad je nyní majetkem Jihomoravského kraje. Od jeho vydání o něj ale pečují numismatici Moravského zemského muzea v Brně. Muzeum požádalo ministerstvo kultury o vydání pokladu tak, aby se stal trvalou součástí jeho sbírek.

 

Právě se děje

Další zprávy