Jihomoravský kraj dá na boj s drogami 9 milionů

ČTK ČTK
30. 9. 2012 10:24
Kraj částku nesnížil, ačkoli kvůli finanční krizi musí šetřit
Sáček s heroinem a výbava feťáka. Ilustrační snímek
Sáček s heroinem a výbava feťáka. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Jihomoravský kraj dá letos na podporu boje s drogami v regionu devět milionů korun. I když musel škrtat kvůli hospodářské krizi v dotacích pro různé jiné oblasti, peníze na boj s drogami ponechal ve stejné výši jako loni.

Ukazuje se totiž, že kraj má v této oblasti vážné potíže, a to zejména v Brně, sdělil Zdeněk Dufek (ČSSD), který se jako krajský zastupitel zabývá prevencí kriminality. Ze statistik vyplývá, že ve městě stoupl za uplynulé dva roky počet narkomanů o pětinu.

Kraj dával na boj s drogami 8,5 milionu korun ročně, přičemž tuto částku loni zvýšil na devět milionů. Podle pracovníků sdružení Podané ruce, kteří dlouhodobě pomáhají narkomanům v boji s jejich závislostí, to ale problémům nezabránilo.

Region sice přidal na práci streetworkerů a kontaktních center, ubylo ale peněz od státu. Například ministerstvo zdravotnictví letos vyčlenilo na protidrogovou politiku 15 milionů korun, což je ve srovnání s rokem 2008 o čtyři miliony méně. Důsledkem toho jsou i nižší příspěvky na prevenci.

"Kraj by na této oblasti neměl šetřit. Pokud si v budoucnu nebude moci dovolit příspěvek na protidrogovou oblast zvýšit, alespoň by je neměl snižovat," uvedl Dufek. Někteří politici poukazují na to, že stát nemá peníze na svoji činnost a potíže pak musí za něj řešit kraje. Jihomoravský například v minulosti investoval do podpory hasičů a policie 20 milionů korun, aby tak zabránil plánovanému zrušení policejních a hasičských stanic.

Z nedávno zveřejněné strategie Jihomoravského kraje pro boj s drogami vyplývá, že region má v tomto směru potíže. V roce 2010 měli terénní pracovníci v Brně celkem 5200 kontaktů s drogově závislými. Jejich počet se v roce 2011 zvýšil na bezmála 7000. Loni sdružení vyměnilo narkomanům ve městě 89.000 injekčních setů, což bylo meziročně téměř o 20.000 více. Snahou je tak zabránit přenosu smrtelného viru HIV a žloutenky.

 

 

Právě se děje

Další zprávy