Hašek skončil ve funkci hejtmana, bude pracovat jako koncipient u advokáta Jansty

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2016 18:44
Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek prozradil, co bude dělat po odchodu z funkce. Pracuje jako koncipient v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka, kde byl zaměstnaný už v minulosti. Napsal to na svém facebooku, kde zdůraznil, že nebude působit ve státní správě ani žádné dozorčí radě. Funkci hejtmana předal minulý týden Bohumilu Šimkovi (ANO). Jediná funkce, která Haškovi zůstane, je řadový zastupitel jihomoravského kraje.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Radek Bartoníček

Brno – Bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) po odchodu z krajského úřadu působí jako koncipient v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka, jejímž společníkem je známý advokát Miroslav Jansta. Hašek tam působil už v minulosti. Uvedl to na svém facebookovém profilu. Hašek je vystudovaný právník. Na postu hejtmana skončil minulý týden, kdy předal úřad nástupci Bohumilu Šimkovi (ANO). V čele kraje byl dvě volební období. Nyní zůstává řadovým zastupitelem.

"Vrátil jsem se po osmi letech v čele Jihomoravského kraje profesně k právu a advokacii, konkrétně do Advokátní kanceláře Jansta, Kostka, kde jsem již dříve pracoval. Působím v ní jako advokátní koncipient. Dodržel jsem slib daný po volbách, že nebudu v žádné státní ani krajské trafice nebo dozorčí radě," uvedl Hašek na svém profilu. Po volbách řekl, že nebude hledat uplatnění v žádné státní nebo krajské organizaci. 

Hašek vyhrál dvoje předchozí volby v kraji, potřetí se mu to ale nepodařilo. ČSSD skončila na jižní Moravě v říjnových volbách třetí za vítězným ANO a o půl procenta i za druhou KDU-ČSL. Hašek poukazoval na to, že proti němu byla vedena negativní mediální kampaň.

Čtyřicetiletý Hašek se v politice pohybuje téměř 20 let. Začínal na sklonku devadesátých let minulého století v zastupitelstvu obce Drásov na Brněnsku, kde působil i ve vedení obce. Dlouhé roky byl poslancem a od roku 2008 zastával až do letoška post hejtmana Jihomoravského kraje i předsedy Asociace krajů ČR. Nyní zůstal řadovým zastupitelem kraje.

Spolumajitelem Advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. s r.o. je Miroslav Jansta (54), úspěšný právník, lobbista a sportovní funkcionář. Podle médií patří mezi vlivné postavy v zákulisí české politiky. Blízko má dlouhodobě k prezidentu Miloši Zemanovi. Například červnu Hospodářské noviny uvedly, že na Hradě se rodí tým pro Zemanovo znovuzvolení a Jansta by mohl jeho kampaň vést. Jako člen ČSSD pomohl i straně, když byla v 90. letech kvůli financování v potížích. Později radil předsedům ČSSD Stanislavu Grossovi a Jiřímu Paroubkovi.

Jansta kromě toho, že je od roku 1995 spolumajitelem Advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. s.r.o., zasedá ve statutárních orgánech několika společností, například Divadla Broadway. Letos v lednu byl opět zvolen předsedou České unie sportu, předtím byl předsedou ČSTV (od ledna 2012). Je majitelem a prezidentem basketbalového klubu v Nymburku (od roku 1995). Od roku 2009 vede Český basketbalový svaz.

Narodil se 8. března 1962 v Nymburku. Hrál aktivně basketbal, nejvýš druhou ligu. V roce 1985 vstoupil do KSČ, o šest let později z ní odešel a přes Demokratickou stranu práce se stal členem ČSSD, v níž je dosud. V letech 1989 až 1992 zasedal ve Federálním shromáždění. Je ženatý, má tři dcery.

Chci vnést do politiky kulturu, ta se tady vytratila, říká lídr za hnutí ANO v Jihomoravském kraji Bohumil Šimek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy