Mimořádná zpráva

Dva tisíce lidí demonstrovaly v Břeclavi proti Romům

ČTK ČTK
22. 4. 2012 14:25
Do protestu se zapojilo seskupení Dělnická mládež
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Břeclav - V centru Břeclavi se krátce před jednou hodinou odpoledne dali na pochod účastníci demonstrace za zbitého patnáctiletého chlapce.

Protestu se zúčastnilo asi 2000 lidí, mezi nimi i extremisté. Nesli protiromské transparenty a skandují protiromská hesla. Kolem půl třetí demonstrace skončila.

Na akci dohlížely stovky policistů, zatím museli řešit jeden incident. Chlapec byl minulou neděli přepaden a vážně zraněn, podle jeho matky byli útočníci Romové.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Radnice spí, cikán vraždí" či "Zastavme cikánský teror", ozývají se výkřiky "Cikáni do práce!" a další protiromská hesla.

Účastníci pochodu došli na centrální náměstí, ale namísto k místu shromáždění se obrátili k radnici, před níž stál starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD). Dav ho obklopil a žádal, aby se vyjádřil k situaci ve městě. Ryšavý však neměl megafon, takže ho nebylo slyšet. Dav pískal a křičel: "Starosto, mluv!"

Lidé se starostou diskutovali hlavně o bezpečnosti ve městě, debata, které se zúčastnil také bývalý starosta a nynější zastupitel Dymo Piškula (SNK-ED) byla bouřlivá, ozývalo se pískání a pokřiky. Ryšavý lidem řekl, že město připravuje modernizaci a rozšíření bezpečnostního kamerového systému a už od května bude mít každá městská část svého strážníka - pochůzkáře

Do Břeclavi dorazili policisté nejen z jižní Moravy, ale i z dalších regionů. Kužel zdůraznil, že pátrání po pachatelích, kteří hocha brutálně zbili, pokračuje, podrobnosti ale neuvedl. Na místě byl od rána také jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Pochod pořádalo radikální uskupení Dělnická mládež, které na něj pozvalo také předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase. Akci pořádají i přátelé zraněného. Původně mělo jít o dvě shromáždění, byla však ohlášena do jedné lokality, proto je jejich organizátoři spojili.

Napadení chlapce se stalo minulou neděli u břeclavského Shopping centra. Trojice mužů jej prý nejprve požádala kolem 21:00 o cigaretu. Když odpověděl, že žádnou nemá, brutálně jej zbili. Lékaři zjistili, že jeho stav je velmi vážný. Museli mu odebrat jednu poškozenou ledvinu. Měl také poraněná játra a slezinu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy