Brno - Ve středu odpoledne vyšla do brněnských ulic více jak tisícovka studentů. Hlasitě odmítli stávající návrhy reforem vysokého školství. Během pochodu byly alegoricky ztvárněny pocity studentů. Zapřáhli se do pluhu a ministru školství Josefu Dobešovi vzkázali, že to "voral".
Během pochodu studenti skandovali hesla jako "Dobeš to zvoral", "Nechceme do škol ABL", "Chceme svoje práva", "Nechceme dluhy" nebo "Dobeše do koše". ¨
Šli jsme postranními uličkami, příště to bude hlavními tahy
Protest vyrazil ve 14:20 od kina Scala na Moravském náměstí a po hodině a čtvrt chůze dorazil před Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Studenti procházeli převážně přes postraní uličky.
"Nechtěli jsme zablokovat Brno a způsobit komplikace brněnským řidičům. Pokud budeme muset zorganizovat další průvod, projdeme přímo přes hlavní tahy," popsala trasu pochodu Eva Majerová, hlavní organizátorka pochodu.
Podle odhadů organizátorů se průvodu zúčastnilo přes 1 000 osob. Průvod vedla skupina studentů táhnoucích pluh. Podle Jana Záhory z Mendelovy univerzity v Brně tímto studenti chtěli vyjádřit své pocity. "Máme již dost toho, jak ministerstvo ignoruje naše výzvy. Chceme diskutovat. Ne být pouze zapřaženi a slepě kráčet vpřed," uvedl Záhora.
Průvod postupně prošel kolem budov několika brněnských škol až k Právnické fakultě Masarykovy univerzity na Veveří. Policisté na frekventovaných místech zastavovali dopravu. Někteří řidiči troubili. Mnozí lidé však s protestujícími sympatizovali a mávali jim z oken. Před právnickou fakultou přednesli studenti několik projevů. Na protestní pochod navázala debata v tamní aule.
Reformy kritizují studenti i rektoři
Protestní pochod zorganizovaly studentské komory akademických senátů šesti brněnských veřejných vysokých škol. Jde o Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Univerzitu obrany a Janáčkovu akademii múzických umění. Dohromady na těchto školách studuje 65 000 studentů.
"Odmítáme posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, které by podle nás mělo za důsledek otevření univerzit politickým a komerčním vlivům. Nesouhlasíme se snižováním vlivu studentů - hybné síly akademické samosprávy - na rozvoj vysokých škol," shrnul názory studentů Vojtěch Rada z akademického senátu Mendelovy univerzity.
Brněnské akademické obci vadí také údajně nedotažený návrh zákona o finanční pomoci studentům. "Neshodneme se sice na tom, zda školné ano, či ne. Přesto mezi námi panuje jednota v odmítnutí současného návrhu. Zavedení školného jako pokrytí výpadku financování ze státního rozpočtu ohrozí vysoké školy. Pokud bude školné zavedeno, mělo by být pouze doplňkovým zdrojem," uvedl mluvčí studentských protestů Petr Soukeník.
Připravované reformy kritizují také rektoři brněnských univerzit. Ve společném prohlášení vyzvali ministerstvo školství k pozastavení legislativního procesu a dalšímu jednání s akademickou obcí.
Jsme v kontaktu se školami v celé republice
"K protestnímu průvodu nás podnítili sami studenti. Po odeslání otevřeného dopisu se na nás začali obracet s tím, ať konáme razantněji. Tyto žádosti jsme vyslyšeli. Studenti, a nově i široká veřejnost, se na nás však obracejí stále intenzivněji a vyzývají nás k dalším protestům. Pokud to bude nutné, vyslyšíme je," uvedla Hana Landová ze Studentské komory Akademického senátu Veterinární a farmaceutické univerzity.
Petr Soukeník, mluvčí iniciativy brněnských studentských senátorů, nastínil další plány: "Čekáme, jak zareaguje vláda, které jsme směřovali náš otevřený dopis. Pokud vláda i ministerstvo nevyslyší naše požadavky, přistoupíme k dalším krokům. Jsme již v kontaktu se zástupci škol z celé republiky, které vyzveme k podobným společným protestům."