Experti budou na brněnské univerzitě řešit, zda a kdy mají být města digitální

Domácí Domácí
29. 3. 2018 10:58
Veřejná diskuse proběhne 4. dubna 2018 od 17 hodin na půdě brněnské technické univerzity.
Brno
Brno | Foto: Shutterstock

Brno - Město Brno pořádá veřejnou diskusi "Digitální město ne(rovná) se velký bratr", ve které půjde o zhodnocení předností a rizik při snahách o větší digitalizaci městské agendy. Veřejná diskuse proběhne 4. dubna 2018 od 17 hodin na půdě brněnské technické univerzity.

Účast v diskusním panelu přislíbil propagátor transparentnosti a autor webové stránky hlidacstatu.cz Michal Bláha, děkan Fakulty informatiky VUT Pavel Zemčík, národní koordinátor otevřených dat ministerstva vnitra Michal Kubáň, ředitel odboru kybernetických bezpečnostních politik na NBÚ Daniel P. Bagge, ředitel Správy základních registrů Michal Pešek a náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacera.

Jedním z probíraných témat bude dilema, zdali se města mají sama pustit do digitalizační agendy, nebo raději počkat, až se digitalizaci začne více věnovat stát. Důležitou otázkou bude také problém zpracovávání dat. Mají města zpracovávat pouze ta data, která jim ukládá zákon, nebo se mají zajímat také o ta, která by mohla potenciálně usnadnit život jejich občanům? V takovém případě však roste riziko, že zákonem nechráněná data mohou být zneužita.

Města stojí také před zásadním rozhodnutím, zda budou mít všechna data ve vlastním zabezpečeném úložišti, nebo se spokojí se službami externích firem, a ztratí tak částečně kontrolu nad tím, jak s daty bude nakládáno. Víc informací mohou zájemci najít na www.brno2050.cz.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zarco se oficiálně stal nástupcem Abrahama v týmu Avintia

Francouzský motocyklista Johann Zarco bude definitivně od příštího roku jezdit v seriálu MotoGP za stáj Reale Avintia Racing, v níž po této sezoně skončil český jezdec Karel Abraham. Bývalý dvojnásobný mistr světa v kategorii Moto2 ukončil dosavadní spekulace oznámením, že se s týmem dohodl na roční spolupráci.

Devětadvacetiletý Zarco letošní sezonu v seriálu mistrovství světa začal v továrním týmu Red Bull KTM, v posledních třech závodech ale startoval za stáj LCR Honda Idemitsu. Příští rok vytvoří dvojici s Titem Rabatem.

Jediný český zástupce v královské třídě MotoGP Abraham v Avintii skončil, přestože měl ještě na příští rok platnou smlouvu. Vedení stáje mu ale na konci listopadu kontrakt nečekaně vypovědělo.

Další zprávy