Brno a Amsterdam se nejlépe starají o integraci cizinců, napsal magazín Financial Times

Jan Hejl Jan Hejl
19. 12. 2016 13:32
Odborníci z magazínu prestižního britského listu Financial Times ocenili Brno. Spolu s Amsterdamem ho vyhodnotili jako nejlepší město v přístupu k začleňování cizinců. Mimoto experti Brno vyzdvihli i v péči o investory. Prvenství v oblasti začleňování cizinců město získalo díky fungování unikátního centra, které zahraničním odborníkům pomáhá najít práci, bydlení, poskytuje i překladatelské služby nebo pořádá kulturní akce. Expat Centre Brno ročně vyřídí víc než tisícovku dotazů od cizinců, kteří v Brně pracují.
Brno. Ilustrační foto.
Brno. Ilustrační foto. | Foto: Brno.cz

BrnoBrno patří mezi dvě nejlepší světové metropole v oblasti integrace cizinců. Druhé největší české město ocenili odborníci z magazínu fDi Intelligence, který spadá pod prestižní britský deník Financial Times.

Experti Brno vyzdvihli díky fungování – na české poměry unikátního – "expat" centra. To pomáhá zahraničním odborníkům získat práci, bydlení a provází je životem v Česku. Brno v konkurenci 124 měst v žebříčku Cities of the Future 2016/2017 (Města budoucnosti) zabodovalo hned dvakrát – za integraci cizinců pracujících ve městě a v péči o investory. V kategorii „Expat support“ bylo spolu s Amsterdamem vyhodnoceno jako nejlepší v přístupu k začleňování lidí ze zahraničí.

Brněnské Expat Centre pomáhá mimo jiné vzdělaným cizincům, kteří pracují pro významné nadnárodní firmy, jež v regionu působí. Poskytují konzultační a asistentské služby například zaměstnancům IBM, Lufthansy nebo předního světového výrobce technologií FEI.

„Těmto odborníkům je nutné poskytnout v Brně vhodné podmínky k životu i práci, pomoci jim zorientovat se ve spleti českých úřadů a přispět k tomu, aby zde byli dlouhodobě spokojení a našli nový domov,“ uvedl náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer (TOP 09). Fungování Expat Centre finančně podporuje magistrát.

Cizinci, kteří do Brna přijdou, mají podle vedoucího centra Jana Kopkáše potíže například na úřadech. „Nekritizují ani tak to, že úředníci nemluví anglicky, ale spíš že nejsou ochotní vyjít vstříc, nesnaží se dorozumět,“ řekl deníku Aktuálně.cz Kopkáš.

Centrum zahraničním odborníkům proto poskytuje i překladatelské služby, pořádá kulturní akce nebo pomáhá i neformálně. „Dokážeme třeba propojit člověka, který má zájem o létání, s pilotem, jenž sem létá a je schopen mu zprostředkovat letecké kurzy,“ popsal Kopkáš.

„Jsem rád, že se právě v těchto oblastech Brno profilovalo jako nejlepší. V rámci internacionalizace města a při řešení aktuálních problémů spojených s nedostatkem pracovníků na českém trhu práce je již v této době nezbytné orientovat se také na hledání odborníků v zahraničí,“ dodal náměstek Kacer.

Zájem o služby centra každoročně roste. V roce 2016 vyřídili pracovníci centra 1100 konzultací a asistencí. Nejčastěji se dotazy cizinců týkají pobytových oprávnění, ubytování, zaměstnání, zdravotnictví a školství. Stále častěji se centrum zapojuje i do podpory mezinárodního rozvoje města, například při propagaci investičních příležitostí v Brně či získávání talentů v zahraničí.

V Brně pracuje podle odhadů až sedm tisíc anglicky mluvících cizinců s vysokoškolským vzděláním. Na Expat Centre, které založil Kanaďan žijící v Brně Don Sparling, se nejčastěji obracejí Američané, Rumuni, Rusové nebo Britové.

Projekt centra od roku 2010 provozuje sdružení Brnopolis s podporou magistrátu. Osobní nebo písemné konzultace poskytuje cizincům zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy