Brno - Téměř 30 návrhů na neplatnost voleb přijal Krajský soud v Brně. V pátek odpoledne uplynula lhůta pro podání stížností, sdělila mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová.
Více než 20 stížností směřuje na volby v Jihomoravském kraji, ostatní jsou na volby ve Zlínském kraji a na Vysočině. Soud o návrzích rozhodne do 20 dnů od jejich doručení.
Kuriozní stížnost: Vylučte je, nevěřím jim
Jednu stížnost už soud odmítl kvůli tomu, že přišla předčasně. "Týkala se neplatnosti volby kandidáta v Kuřimi. Přišla ale dříve, protože lhůta pro podání návrhu začala běžet 15. října," uvedla Smutná Polachová. Soud už jednu stížnost také zamítl. Mířila na obec Pravlov na Brněnsku. Navrhovatel se domáhal vyslovení neplatnosti volby čtyř kandidátů.
"Navrhovatel vyjádřil nesouhlas s tím, aby obec zastupovali tito lidé. Jako důvod sdělil to, že prvním třem nevěří a čtvrtý je pasivní," stojí v usnesení soudu, který došel k závěru, že muži vadí lidé z hnutí ANO a KSČM a žádá zrušení těchto stran. Soud se s jeho návrhem neztotožnil a zamítl ho.
Jedna ze stížností na kuřimské volby směřuje na údajně špatné informace v povolání 13 zvolených zastupitelů. "Týká se to zastupitelů Kuřimské občanské ligy a seskupení Společně a Sdružení pro Kuřim. Mně osobně je například vyčítáno, že jsem si jako povolání uvedl starosta a také krajský zastupitel," sdělil ČTK starosta Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga). Podle něj však nikde chyba nenastala a návrh podal člověk v koordinaci s neúspěšnými stranami.
Strana Antibursík - Stop ekoteroru zase podala stížnost na volby v Brně kvůli tomu, že údajně někteří kandidáti Žít Brno s podporou Pirátů neměli v době registrace kandidátky trvalé bydliště v Brně.
Další stížnosti mířily na volby v Hodoníně, Vyškově, v Šatově na Znojemsku, v Rosicích na Brněnsku, ale také v městské části Brno-sever, Starý Lískovec, Černovice, Tuřany, Brno-střed, na volby v Třebíči na Vysočině nebo v Lopeníku na Uherskohradišťsku.