Boskovice hlásí další otravu metanolem, zdroj neznámý

ČTK Domácí ČTK, Domácí
8. 2. 2014 18:52
Stav dvaapadesátiletého muže je stabilizovaný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Boskovice - V Nemocnici Boskovice na Blanensku leží dvaapadesátiletý muž otrávený metanolem.

Jeho stav je stabilizovaný. Neměl by být v ohrožení života, řekl v sobotu večer náměstek pro preventivně léčebnou péči Vladimír Zemánek.

Zatím však není jasné, zda bude mít muž nějaké následky.

Pacient dýchá sám

"Pacienta už jsme odpojili od umělé plicní ventilace. Dýchá sám. Nicméně stále není při vědomí, a proto je příliš brzy předjímat, jaké následky bude mít," uvedl Zemánek.

Nemocnice přijala muže v pátek. "Manželka ho přivezla v obrovských křečích. Upadl do bezvědomí. Velmi rychle jsme diagnostikovali otravu metanolem a zahájili jsme adekvátní terapii," uvedl Zemánek.

Policisté případ vyšetřují. "U muže doma jsme zajistili láhve s alkoholem a předali jsme je do laboratoře k dalším rozborům. Zatím nemáme zdroj otravy a není jasné, v čem se metanol nacházel. Vyšetřování je teprve na počátku," řekla ČTK blanenská policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že během dneška vyšetřovatelé nic nového nezjistili.

Lidé by měli být opatrní a vyvarovat se požívání alkoholu s nejistým původem. "Někteří mohou mít doma i starší láhve s nálepkami likérek, na které jsme upozorňovali," dodala Šebková.

Boskovická nemocnice měla už v minulosti jednoho pacienta otráveného metanolem. "Muž byl také v kritickém stavu, ale nakonec od nás odešel po svých. Postupně se mu začal zlepšovat i zrak. Lze to považovat za zázrak," řekl Zemánek.

Příznakem je špatná koordinace

U člověka, který požije metanol, se projeví porucha koordinace. Charakteristickými symptomy otravy jsou zvracení, bolesti břicha, průjem, bolesti zad a hlavy, závrať, nesrozumitelná řeč, ztuhlost šíje, křeče, poruchy vidění a bezvědomí.

V případě pochybností by lidé neměli otálet s návštěvou lékaře. "Po požití je vhodné navodit zvracení a vypití dvou až čtyř panáků tvrdého alkoholu známé kvality, čímž se sníží tvorba toxických produktů," radí webové stránky kyjovské nemocnice, která před dvěma lety přijala jednoho z prvních otrávených pacientů.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy