Policie bilancuje: Metanol mohl zabít až 160 tisíc lidí

Domácí Domácí
20. 1. 2014 16:36
Jedovatý alkohol od září 2012 zabil 49 lidí, 87 dalších skončilo s otravou v nemocnici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Od chvíle, kdy propukla kauza Metanol, už uběhlo více než 16 měsíců a zdá se, že je u konce.

Ačkoli mezi lidmi stále kolují 2 tisíce litrů jedovatého alkoholu, policie již případ uzavřela a viníci míří před soud. Vyšetřovatelé se proto rozhodli bilancovat a popsat, k čemu všemu od 1. září 2012 došli.

Celá kauza podle vyšetřovatelů poškodila 136 lidí. S otravou v nemocnici skončilo 87 lidí, 49 otrávených zemřelo. Většinu obětí (tedy 39) si vyžádal již rok 2012, v roce 2013 přibylo 9 mrtvých a jeden člověk zemřel v lednu 2014.

Policie ovšem odhaduje, že množství směsi z alkoholu a nebezpečného metanolu by celkem mohlo zabít téměř 160 000 lidí.

"V souvislosti s metanolovou kauzou jsme vedli víc než 90 trestních řízení proti nejméně 90 pachatelům. K 10. lednu 2014 už státní zastupitelé obžalovali celkem 84 obviněných, u více než 20 osob vyšetřování probíhalo, a u některých z nich stále probíhá, vazebně," vysvětlil náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování Václav Kučera.

Na vyšetřování celého případu se podle něj podílelo nejméně sto policistů v jednotlivých krajích a osm členů policejního prezidia.

Podle policie pachatelé vyrobili celkem 15 tisíc litrů kontaminovaného alkoholu, z toho 13 tisíc litrů policie objevila. Mezi lidmi tak stále koluje 2 000 litrů pančovaného alkoholu.

Metanol se podle policie dostal do celé republiky, nejvíce škody ale napáchal v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Středočeském kraji.

"Brzy bylo jasné, o co jde"

Celá kauza začala na začátku září 2012 smrtí manželského páru z Moravskoslezského kraje. "Konkrétně 1. září 2012 zemřel první člověk, u kterého pitva prokázala jako příčinu smrti otravu metylalkoholem," dodává policejní mluvčí Jana Macalíková.

Poté se objevily další případy a mrtvých začalo přibývat. "Už v té době jsme měli důvodné podezření (které se také nakonec potvrdilo), že se jedná o kontaminaci v rámci nelegálních distribučních kanálů. Tomu odpovídala i masivní reakce policie," vysvětlila mluvčí.

Policisté se proto podle Kučery rozhodli o všech krocích informovat veřejnost, ačkoli takové kroky běžně nejsou příliš taktické.

Vyšetřovatelé také varovali ostatní státy i Interpol. "Kromě informovanosti bylo cílem této akce také zjistit stav věci v těchto státech. Případy požití metylalkoholu, včetně několika úmrtí, zaznamenali policisté v Polsku. Souvislost s Českou republikou se však nepotvrdila," doplnil Kučera. Spojitost naopak policie prokázala u čtyř případů na Slovensku.

Kvůli tomu, že oběti stále přibývaly, dokonce vznikl speciální tým Metyl, jehož úkolem bylo propojovat jednotlivé důkazy i případy napříč celou Českou republikou.

Policejní akce měly ovšem kromě vyřešení případu i další následky, policie totiž díky tomu v roce 2013 odhalila více daňových trestných činů. "Naopak pozitivní je pokles trestných činů v oblasti ochrany zdraví," dodává mluvčí.

Policie předpokládá, že v roce 2014 počet těchto trestných činů opět klesne. "Nové případy otrav se týkají alkoholu zakoupeného již dříve. Jedná se především o domácí zásoby poškozených lidí," vysvětlil k tomu Kučera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy