Brno - Pokud stát nepodpoří motocyklovou Grand Prix, pojede se letos v Brně naposledy.
S žádostí o finanční podporu se společnost Automotodrom Brno, která závody hostí, obrátí na vládu, oznámila předsedkyně představenstva Ivana Ulmanová. Firma má podporu kraje i města Brna.
Po státu žádá zaplacení zalistovacího poplatku promotérovi šampionátu ve výši zhruba 70 milionů korun. Podle Ulmanové není nutné, aby částka putovala na účet Automotodromu, stát ji může poukázat přímo společnosti Dorna.
Automotodrom Brno vedou k tomuto rozhodnutí především zhoršující se výsledky hospodaření společnosti. Předloni prodělala 23,2 milionu korun, loni dokonce necelých 80 milionů.
V zahraničí je to běžné, zní z Brna
Podle zástupců Automotodromu je podpora obdobných akcí v zahraničí obvyklá. Argumentují i finanční podporou jiných sportovních akcí v České republice, například loňského mistrovství světa basketbalistek nebo předloňského šampionátu v klasickém lyžování v Liberci.
Podle Ulmanové bude v případě, že brněnský závod z programu MS vypadne, obtížné vrátit do Česka tuto akci někdy v budoucnu. Zájem o pořádání Grand Prix mají například v Maďarsku nebo na Ukrajině.
"Po státu nežádáme peníze na výplaty, rekonstrukce, na nic, ale zalistovací poplatek nejsme schopni hradit ze svého," uvedl Karel Abraham, předseda dozorčí rady Automotodromu Brno. Závody mistrovství světa podle něj nejsou soukromou, ale veřejnou záležitostí.
S finanční podporou pro brněnskou Velkou cenu ale nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek. Stát se podle něj nikdy nesmí vzdát podpory sportu, zejména v oblasti výchovy mládeže, Velká ceny silničních motocyklů je podle něj ale především byznys.
"Vláda České republiky nepořádá Velkou cenu a nevidím žádný důvod, proč by do ní měla peníze daňového poplatníka investovat, ve vší úctě k Velké ceně," řekl ve čtvrtek v Brně novinářům Kalousek. Dnes se za tato slova stal terčem kritiky jihomoravského hejtmana Michala Haška, který konání Grand Prix v Brně podpořil.
Takto se závodí v Brně:
Nejnavštěvovanější Velká cena
O podpoře vlády chce jednat ve středu s ministrem školství Josefem Dobešem. Hašek s primátorem města Romanem Onderkou podepsali také dopis, který vládě pošlou.
Kraj letos pro brněnský Automotodrom navýšil dotaci z šesti milionů na osm. Deseti miliony firmě přispěje i město. Podle obou politiků je motocyklové mistrovství světa pro region klíčové.
Oproti uplynulé sezoně z kalendáře Masarykova okruhu už z ekonomických důvodů vypadly automobilové závody mistrovství světa Grand Tourismo a Světové série Renault.
Program letošní sezony ohrožen není. K hlavních podnikům, které se na brněnském okruhu uskuteční, patří mistrovství světa cestovních vozů (17. - 19. června), závod mistrovství světa superbiků (8. - 10. července) a tradiční Grand Prix silničních motocyklů, která se v Brně jezdí téměř nepřetržitě od roku 1965. Letos se bude konat 12. až 14. srpna.
Celkové náklady na závod bez zalistovacího poplatku loni byly 88,761 milionu korun, výnosy činily 75,048 milionu. Grand Prix České republiky se stala díky přítomnosti 238 tisíc diváků nejnavštěvovanějším závodem celého seriálu.