Vimperk (Prachaticko) - Šumavský národní park chce příští rok změnit a zpestřit skladbu lesů. Nový les, který nebude složen jen ze smrkových monokultur, by proto měl lépe odolávat útokům kůrovce.
Správa parku proto vysadí dalších 400 000 sazenic nových stromů. Stromky se budou sázet hlavně na místech, která jsou aktuálně nejvíce postižena kůrovcem, tedy na Prášilsku, Srňsku a v okolí Modravy.
"Zajistit obnovu lesa prováděnou původními dřevinami všude tam, kde je nedostatek obnovy přirozené, je jedním z našich prioritních úkolů," řekl Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.
V minulých staletích se přirozené druhové, věkové i prostorové složení parku změnilo, převládá v něm převážně smrk, který je náchylný na útok kůrovcem. Původním stromem šumavských lesů jsou přitom jedle, buky a javory.
Buky i jedle kůrovec nerad
Ty se zachovaly jen ve výše položených místech. Téměř původní dřevinnou skladbu lesa tako můžeme nalézt pouze v nadmořských výškách nad 1100 metrů, kde jsou rozšířeny zejména kyselé, rašelinné horské a vrchovištní smrčiny.
Nejvíce postižené jsou naopak nižší nadmořské výšky, tedy místa, která jsou pro člověka snadno přístupná.
"Zde je výrazně zvýšené zastoupení smrku - více než 80 procent. Naopak pouze zlomek původního zastoupení má jedle, buk a javor. Námi zakládané porosty budou stabilnější - buky ani jedle kůrovec nenapadá a jsou i odolnější vůči větru," dodal Fait.
Výsadba nemá za cíl pouze zalesnění ploch vznikajících po kůrovcových těžbách Postupně chce měnit nevhodnou druhovou skladbu lesů.
Sazenice za šest milionů
Převážná část potřebných sazenic je vypěstována ve vlastních lesních školkách parku. Zbytek sazenic již správa národního parku už nakoupila.
Nový les by tak mohlo obohatit 191 tisíc buků, 147 tisíc jedlí, 8 tisíc javorů, 32 tisíc smrků, ale i například 31 tisíc jeřábů obecných.
"Je nutné zajistit skutečně původní, místně příslušný sadební materiál. To je důležité pro zachování genofondu místních dřevin i pro úspěšnost výsadeb, na něž působí mnoho extrémních přírodních činitelů jako je například sníh, mráz a další," řekl Petr Kahuda, odborník NP Šumava na ochranu lesa a lesní školky.
Prohlédněte si, jak se v červenci demonstrovalo proti kácení:
Obnovovat Šumavu může i veřejnost
Obnova šumavského parku bude stát zhruba šest milionů korun. Peníze bude správa parku hledat ve svém rozpočtu.
Do výsadby se může zapojit i veřejnost. Během jednoho z říjnových víkendů se do obnovy šumavských lesů může zapojit i veřejnost. Každý si tak na předem určených místech může vysadit svůj stromek.