Na Šumavě likvidují led na střechách, hrozí, že spadne

ČTK ČTK
24. 2. 2012 19:21
Období s teplotami nad nulou by mělo končit. Meteorologové očekávají ochlazení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Marvan, HZS ÚK

Kvilda - Padající ledové převisy ze střech, těžký sníh na stromech, jimž pak hrozí polomy, nebo voda na hůře dostupných a méně upravovaných komunikacích ve vyšších polohách. To vše s sebou přineslo oteplení, které v posledních dnech zasáhlo Šumavu.

Pátkem by však mělo končit období s teplotami nad nulou. Od soboty meteorologové opět očekávají ochlazení.

Provozovatelé ubytovacích zařízení na Šumavě musejí v posledních dnech odstraňovat ledovou vrstvu sněhu ze střech, která se sesouvá dolů a mohla by spadnout na kolemjdoucí.

"Je to nebezpečné. Jedná se o těžké zledovatělé kusy a ty mohou pádem poničit zaparkovaná auta nebo dokonce vážně zranit turisty," řekl Josef Kadlec, údržbář horské chaty Rankl na Horské Kvidlě na Klatovsku.

Starosta nedaleké Kvidly na Prachaticku Václav Vostradovský uvedl, že v posledních dnech museli v obci odstraňovat namrzlý sníh ze střech z vysokozdvižné plošiny. "Nechceme riskovat, že sjede a samovolně spadne. Raději ani nedomýšlím, co by to mohlo způsobit," řekl starosta.

Pozor i při výletech na Prameny Vltavy

Podle něj musejí být lyžaři také opatrnější při výletech na Prameny Vltavy.

V okolí této trasy je asi tisícovka polámaných stromů, které na jaře kvůli bezpečnosti turistů Národní park Šumava pokácí. "Fakt, že je nyní na větvích těžký sníh, tomu také samozřejmě nepřispívá," dodal Vostradovský.

Mírné oteplení prý návštěvnost vyhlášených šumavských středisek nepoznamenalo. Lidé stále jezdí ve vysokém počtu do areálů pro sjezdaře i na běžkařské trati.

Navíc podle předpovědi meteorologů několikadenní oteplení dneškem skončí. Od soboty se má na jihu Čech mírně ochladit a teploty v noci klesnou pod nulu.

Tání zvedá hladinu toků jen nepatrně

Stávající počasí zatím ani nezpůsobilo výrazně vyšší stav vody na řekách. "Pozvolné tání nepatrně zvedá hladinu toků, ale není to nijak dramatické," řekla Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Podle ní by v následujících dnech mohly vzniknout problémy s pohybujícími se krami na řekách. "Pokud by se nahromadily na jednom místě, ucpaly by průtok a řeka by se mírně vylila z koryta," uvedla Štěrbová.

 

Právě se děje

Další zprávy