Počasí na 30 dnů: Zima spěje ke konci, dál hrozí náledí

Dagmar Honsová, Meteopress
20. 2. 2012 14:19
Úterý přinese nejstudenější ráno z celého týdne, pak se začne oteplovat
Zima už se pomalu blíží ke konci (ilustrační foto).
Zima už se pomalu blíží ke konci (ilustrační foto). | Foto: Simona Kosáčková

Praha - Také v následujících dnech si musíme dát pozor na náledí a sněhové jazyky v horských oblastech. Přesto to podle měsíčního výhledu počasí vypadá, že se zima blíží pozvolna ke svému konci.

Sněžení se bude vyskytovat zejména v horských oblastech, v poslední únorové dekádě přechodně  i ve vyšších polohách. Občas se na teploměru objeví teplota vzduchu i přes 10 °C.

Úterý přinese nejstudenější ráno z celého týdne. Nejnižší ranní teplota bude klesat k -5 až -9 °C, na sněhové pokrývce a při vyjasnění až k -15 °C. Odpolední teplota se kvůli studenému severozápadnímu proudění zastaví mezi -1 až +3 °C.

Jen pro srovnání - před 17 lety se nejvyšší odpolední teplota vzduchu šplhala až k +17 °C, vloni teplota vzduchu nevystoupila přes -5 °C.

Zatímco zpočátku dne bude jasno nebo polojasno, odpoledne začne přibývat oblačnost až na zataženo. Foukat bude mírný jihozápadní vítr o rychlosti 2 až 5 m/s. Od začátku letošního roku bylo na stanici Praha-Ruzyně celkem 16 ledových dnů a 2 arktické dny.

Podívejte se na sněhovou kalamitu v Česku:

Období od 21. do 29. února

V závěru února bude převážně oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, zpočátku a koncem období v horských oblastech a přechodně i  ve vyšších polohách sněhové. Polojasno bude jen přechodně. Ranní teploty se zastaví mezi 5 až 0 °C, při zmenšené oblačnosti a koncem období  mezi 1 až -5 °C. Denní teploty se vyšplhají na 2 až +8 °C, uprostřed období až na 10 °C.

Období od 1. do 10. března

V první polovině období bude převážně polojasno, jen přechodně oblačno s přeháňkami, v horských oblastech sněhovými. Postupně bude přibývat oblačnosti, vyskytne se i  občasný déšť, na horách srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty poklesnou k 1 až -5 °C, postupně ke 4 až 0 °C. Denní teploty se zpočátku období vyšplhají na 1 až 5 °C, postupně na 5 až 10 °C.

Období od 11. do 20. března

V tomto období nás čeká oblačno, přechodně až polojasno, místy s občasným deštěm. V horských oblastech se vyskytnou přechodně srážky smíšené. Ranní teploty se budou pohybovat mezi +4 až -2 stupni. Denní teploty se zastaví na 5 až 10 °C, postupně až na 14 °C.

Období tak bude teplotně nadprůměrné, pršet a sněžit by mělo průměrně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy