Delfíni v Česku. Bechyně chce akvapark za 200 milionů

ČTK ČTK
21. 11. 2012 19:35
Město již schválilo prodej pozemků, trvá na aquaparku s delfináriem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bechyně (Táborsko) - V Bechyni na Táborsku má vzniknout akvapark s delfináriem. Odhadované náklady na jeho vybudování činí zhruba 200 milionů korun.

Městské zastupitelstvo schválilo na svém posledním zasedání prodej pozemků o rozloze téměř 4000 metrů čtverečních investorovi projektu, řekl starosta Jaroslav Matějka (SNK ED).

"Od nového areálu si mimo jiné slibujeme zvýšení turistického ruchu ve městě a vznik nových pracovních míst," uvedl Matějka.

Podle něj akvapark a delfinárium vznikne, pokud jeho zřizovatel získá na výstavbu evropskou dotaci. Projekt chce realizovat advokát Libor Hrubý, jenž vlastní zoologickou zahradu v nedalekém Táboře.

Akvapark a delfinárium by mělo stát v objektu bývalých jatek v Písecké ulici, kde je dnes tělocvična. "Ale je dost malá a zastaralá, občas si tam jdou lidé zahrát florbal. Samozřejmě, že bychom jim nabídli jiné prostory pro provozování sportu," uvedl Matějka.

Delfíni jako terapie:

Město chce Hrubému pozemky prodat za symbolickou cenu. Její výše ještě není určena.

"Symbolická cena by to byla proto, že nový majitel by musel na vlastní náklady všechny budovy, které jsou ve špatné stavu, zdemolovat," řekl starosta.

Dodal, že město připravuje přesný návrh smlouvy. Měla by zajišťovat, že budoucí majitel pozemek využije jen pro stavbu slibovaného záměru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 7 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy