Budějovice odstraňují azbest ze škol. Za 17 milionů

ČTK ČTK
26. 1. 2012 8:28
Zastupitelstvo muselo o tuto částku navýšit rozpočet města
Základní škola Máj I
Základní škola Máj I | Foto: ZŠ Máj

České Budějovice - Zastupitelé Českých Budějovic na svém středečním zasedání schválili návrh na navýšení rozpočtu o 17,6 milionu korun, které město hodlá použít na práce na základních školách na Máji.

Na nich odborníci od konce minulého týdne pracují na odstraňování zdraví škodlivého azbestu. Návrh na navýšení rozpočtu ve středu podpořilo 30 z 35 přítomných zastupitelů. Částka 17,6 milionu korun obsahuje náklady na sanaci objektu a také následné měření azbestu.

Společnost Sita cz zahájila práce na odstraňování azbestu z prostor základních škol v pátek 20. ledna. Firmu, která sanaci zajišťuje, vybrala ve výběrovém řízení speciální komise a její rozhodnutí následně potvrdila městská rada. Zahájení prací schválila i krajská hygienická stanice. Specialista na odstraňování ekologických zátěží Sita cz práce provede za 12,7 milionu korun bez daně.

Město řeší zamoření azbestem už od července

Magistrát zavřel školy na sídlišti Máj kvůli nadlimitním hodnotám azbestu koncem loňského listopadu. O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července.

Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice. Těm je předala společnost MAPOZ Zliv, která demontáž panelů v areálu škol prováděla od 26. do 29. července.

Kontrolní měření provedl zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol. Děti od začátku prosince dojíždějí na vyučování do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Do svých škol by se měly vrátit nejpozději 31. března.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnicích šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy