Edwards - Raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou na palubě úspěšně dosedl v noci na sobotu na letecké základně Edwards v Kalifornii, která je záložním místem pro přistávání kosmických letounů. Počasí nad Floridou nyní ani v původně plánovaném datu návratu o den dříve nedovolilo, aby se stroj vrátil do "domovského" Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
Astronauti vynesli na Mezinárodní kosmickou stanici ISS nové zásoby, a také šest myší, na nichž se bude testovat vliv beztíže na lámavost kostí, která ohrožuje lidi při pobytu ve vesmíru. Astronauti rovněž namontovali na plášť stanice novou nádrž na kapalný čpavek pro klimatizační systém a také nové antény. Ve stálé šestičlenné posádce ISS vystřídali jednoho člena.
V posádce Discovery byl i Američan Kevin Ford - v pořadí už pětistý člověk, který vzlétl do vesmíru.
K vesmírné stanici nyní míří první japonská automatická kosmická loď.
Smetí přibývá
Ještě na oběžné dráze před přistáním musela posádka raketoplánu na chvíli zapnout dvojici manévrovacích raketových motorů, aby se vyhnula přesně neurčenému kousku kosmického smetí. Podle agentury Reuters pravděpodobně šlo o předmět, který astronauti vytrousili při svém třetím a posledním výstupu do volného kosmického prostoru z komplexu ISS minulou sobotu.
Volně kroužícího smetí v okolí Země přibývá. Kromě kosmického prachu a úlomků přirozených vesmírných těles oblétává zeměkouli stále více odpadu, který nahoru poslali lidé. Jeho velikost začíná droboučkými kousky z rozbitých družic a končí spálenými palivovými stupni raket a satelity - vědeckými, špionážními i komerčními, jimž došlo palivo a které bez využití zůstávají po nějakou dobu na oběžné dráze.
Devět ze čtrnácti dnů pobytu ve vesmíru strávila posádka Discovery na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Během této doby nedaleko prolétly dva jiné kousky kosmického smetí. Astronauti připravovali úhybné manévry, ale nakonec se ukázalo, že nebudou zapotřebí.
Prvním z těchto vesmírem kroužících objektů byl kus horního stupně evropského raketového motoru z Ariane 5, a druhým pak úlomek staré meteorologické družice, kterou Čína zničila v lednu 2007 při vojenském testu.