Průzkum: Co trápí Čechy? Inflace a zdravotnictví

Blahoslav Hruška
19. 12. 2008 14:33
Největšími pesimisty v EU jsou Maďaři, spokojení Evropané žijí na severu
Vysoké ceny trápí všechny Evropany. Na nakupování v hypermarketech ale nezanevřeli. Ilustrační foto.
Vysoké ceny trápí všechny Evropany. Na nakupování v hypermarketech ale nezanevřeli. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Zvyšující se ceny a zdravotnictví. To jsou dva hlavní problémy, které trápí Čehy.

Vyplývá to alespoň z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru.

S výjimkou Nizozemska a Švédska je inflace pro Evropany prvořadým problémem ve všech zemích. Druhá příčka se ale liší - zatímco u nás, ale třeba také na Slovensku, v Německu nebo Polsku je to právě zdravotnictví, Rakušany a Slovince trápí zase důchody a Holanďany školství.

To, že lidé v Česku cítí, že mají hlouběji do kapsy, ale neznamená, že by je trápila celková ekonomická situace v zemi. Zatímco například špatný stav hospodářství tíží bezmála dvě třetiny Nizozemců a polovinu Řeků, v Česku je to jen čtvrtina lidí.

Velmi podobně jsou na tom i Poláci a Slováci.

Vůbec největšími pesimisty ve finančních otázkách jsou v Evropě Maďaři. Jako dobrý označilo stav národní ekonomiky jen pět procent z nich (ve Finsku to jsou tři čtvrtiny), podobně nelichotivě hodnotí Maďaři i vlastní vyhlídky.

Jen čtvrtina dala své práci a domácnosti z finančního hlediska hodnocení dobré.

Nejhorší vysvědčení dostalo zdravotnictví v Nizozemsku, dobře ho nehodnotí ale ani Češi.
Nejhorší vysvědčení dostalo zdravotnictví v Nizozemsku, dobře ho nehodnotí ale ani Češi. | Foto: Ondřej Besperát

Nejspokojenější jsou v tomto ohledu severské národy - tři čtvrtiny Dánů a Švédů jsou s finančním ohodnocením své práce spokojeni. Detailní výsledky pro Česko nejsou zatím známy, spokojených je však více než polovina lidí.

Celkově jde ale nálada Evropanů rapidně dolů. Zatímco loni si myslelo 41 procent lidí, že jdou věci celkově špatným směrem, letos je to již bezmála polovina Evropanů (49 procent).

Ještě markantnější propad je v hodnocení EU jako celku. Zatímco o špatném směru v roce 2007 mluvilo 23 procent dotázaných Evropanů, letos to byla více než třetina (34 procenta).

Průzkum probíhal v říjnu a listopadu v členských a kandidátských zemích EU. V Česku dotazníky vyplňovalo celkem 1026 lidí. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy