reklama
 
 

Průzkum EU: Optimismus Čechů po reformách stoupl

25. 6. 2008 14:25
Praha je baštou ideje evropanství

Brusel - Statisíce protestujících odborářů, nefungující doprava, stojící vlaky a zablokované silnice. Tak v úterý vypadala situace na mnoha místech Česka.

Je to důsledek "blbé nálady" způsobené vládními reformami, jak tvrdí odboráři? Nejnovější průzkum Eurobarometr to vyvrací: ve srovnání s loňským podzimem, kdy ještě vládní reformy nevstoupily v platnost, jsou Češi nyní mnohem větší optimisté.

Paradoxně tak čeští respondenti nepotvrdili pesimistické obavy, které sociologové na sklonku loňského roku věštili.

Připomeňte si: Reformy v ohrožení, škodí jim pesimismus Čechů

I když si průměrný Evropan podle průzkumu myslí, že je na tom hůře nejen finanční situace jeho domácnosti, ale i zaměstnanost a celková ekonomika v zemi, v Česku platí opak. Vedle Kypru jsme dokonce vůbec nejoptimističtějším národem Evropy.

Zatímco si například téměř o čtvrtinu více Španělů nebo Řeků myslí, že se za posledního půl roku jejich situace zhoršila, s větší nadějí do budoucnosti se ve srovnání s loňskem dívá o desetinu Čechů více.

EU nemá společné evropské hodnoty, ale jen globální hodnoty Západu
země souhlasím nesouhlasím
Česko 28 61
Slovensko 27 61
Polsko 39 42
Německo 51 41
Francie 52 26
Nizozemsko 63 29
Odpovědi respondentů v procentech. Dopočet do sta=odpovědi nevím.
Zdroj: Eurobarometr č. 69

Zatímco Francouzi, Španělé, Britové nebo Němci jednoznačně soudí, že s jejich ekonomikou to jde z kopce, optimismus Čechů za posledního půl roku naopak o 8 procentních bodů vzrostl.

A Češi při tom všem dokonce nepřestávají být nadšenými příznivci ideje evropanství. Plných 61 procent nesouhlasí s tezí, že žádné evropské hodnoty neexistují.

Společně se Slováky jsou tak evropskými rekordmany.

Špatné vysvědčení dostalo evropanství naopak v Nizozemsku, Belgii, Švédsku, Francii, Německu, Finsku a Slovinsku. Tam všude by nadpoloviční většina dotázaných naopak tezi o neexistenci společných evropských hodnot podepsala.

Čtěte v souvislostech: Češi věří Bruselu víc než Topolánkově vládě
 

autor: Blahoslav Hruška | 25. 6. 2008 14:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama