Průzkum EU: Optimismus Čechů po reformách stoupl

Blahoslav Hruška
25. 6. 2008 14:25
Praha je baštou ideje evropanství
Pohodička. Češi jsou podle Eurobarometru spokojení. Ilustrační foto.
Pohodička. Češi jsou podle Eurobarometru spokojení. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Statisíce protestujících odborářů, nefungující doprava, stojící vlaky a zablokované silnice. Tak v úterý vypadala situace na mnoha místech Česka.

Je to důsledek "blbé nálady" způsobené vládními reformami, jak tvrdí odboráři? Nejnovější průzkum Eurobarometr to vyvrací: ve srovnání s loňským podzimem, kdy ještě vládní reformy nevstoupily v platnost, jsou Češi nyní mnohem větší optimisté.

Paradoxně tak čeští respondenti nepotvrdili pesimistické obavy, které sociologové na sklonku loňského roku věštili.

Připomeňte si: Reformy v ohrožení, škodí jim pesimismus Čechů

I když si průměrný Evropan podle průzkumu myslí, že je na tom hůře nejen finanční situace jeho domácnosti, ale i zaměstnanost a celková ekonomika v zemi, v Česku platí opak. Vedle Kypru jsme dokonce vůbec nejoptimističtějším národem Evropy.

Zatímco si například téměř o čtvrtinu více Španělů nebo Řeků myslí, že se za posledního půl roku jejich situace zhoršila, s větší nadějí do budoucnosti se ve srovnání s loňskem dívá o desetinu Čechů více.

EU nemá společné evropské hodnoty, ale jen globální hodnoty Západu
země souhlasím nesouhlasím
Česko 28 61
Slovensko 27 61
Polsko 39 42
Německo 51 41
Francie 52 26
Nizozemsko 63 29
Odpovědi respondentů v procentech. Dopočet do sta=odpovědi nevím.
Zdroj: Eurobarometr č. 69

Zatímco Francouzi, Španělé, Britové nebo Němci jednoznačně soudí, že s jejich ekonomikou to jde z kopce, optimismus Čechů za posledního půl roku naopak o 8 procentních bodů vzrostl.

Ztrácí se idea evropanství v mlze? Ne tak v Česku.
Ztrácí se idea evropanství v mlze? Ne tak v Česku. | Foto: Evropská komise

A Češi při tom všem dokonce nepřestávají být nadšenými příznivci ideje evropanství. Plných 61 procent nesouhlasí s tezí, že žádné evropské hodnoty neexistují.

Společně se Slováky jsou tak evropskými rekordmany.

Špatné vysvědčení dostalo evropanství naopak v Nizozemsku, Belgii, Švédsku, Francii, Německu, Finsku a Slovinsku. Tam všude by nadpoloviční většina dotázaných naopak tezi o neexistenci společných evropských hodnot podepsala.

Čtěte v souvislostech: Češi věří Bruselu víc než Topolánkově vládě
 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy