Dalšími nejoblíbenějšími zeměmi mezi Čechy jsou Dánsko a Francie. Hned v závěsu jsou: Belgie, Velká Británie, Rakousko a Itálie.
Naopak negativní vztah mají lidé k Srbsku, Číně, Ukrajině a Rusku.
Z hlediska dlouhodobého vývoje se ukazuje i postupný růst příznivých názorů na Spojené státy americké, nicméně jejich podíl je stále ještě výrazně pod úrovní naměřenou na přelomu tisíciletí, v letech 1997 až 2002.
Nyní hodnotí vztah k USA příznivě (jedničkou nebo dvojkou) téměř polovina občanů.
Respondenti v průzkumu hodnotili země na škále od jedné do pěti mezi. Ankety agentury STEM se mezi 1. a 8. květnem zúčastnilo 1690 lidí starších 18 let.
Slabou popularitu u Čechů má Putin i Berlusconi
Součástí průzkumu bylo také hodnocení státních činitelů. Na vrcholu oblíbenosti se umístil britský ministerský předseda Tony Blair, na něhož mají příznivý názor dvě třetiny občanů ČR.
Dlouhodobě pozitivnímu vztahu k Francii odpovídá, že druhým politikem v pořadí popularity, s převahou kladných hodnocení, je francouzský prezident Jacques Chirac. Konkuruje mu rovněž příznivě hodnocená, ale dosud méně známá německá kancléřka Angela Merkelová.
Nejméně sympatií získávali Silvio Berlusconi, Vladimír Putin a George Bush.
Ve srovnání s dobou před rokem pohlíží česká veřejnost na zahraniční státníky kritičtěji. Zejména se to ukazuje u názoru na J. Chiraca. Zhoršené hodnocení však zaznamenali všichni uvedení.