Proč se šťastní zabíjejí: Je vinno magnetické pole?

Josef Tuček
5. 5. 2008 9:01
Geomagnetické pole v podezření z "návodu" k sebevraždě
Sebevražda? Ilustrační záběr
Sebevražda? Ilustrační záběr | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Je to vlastně záhada: ve výzkumech, které zjišťují, jak jsou lidé spokojeni se svým životem, se pravidelně na horních stupních žebříčku spokojenosti a štěstí umisťují obyvatelé skandinávských zemí.

Kritikové těchto výsledků namítají, že Seveřané jsou také známi poměrně vysokým množstvím sebevražd. Tak proč se vlastně šťastní lidé zabíjejí?

Nově se rodící hypotéza říká: k sebevražednému jednání "navádějí" změny magnetického pole planety.

Dlouhé tmavé zimy

Motivy k sebevraždám jsou různé. A Skandinávcům k nim psychologové připisují ještě jeden navíc: dlouhé a tmavé zimy, které jsou pro severské státy příznačné. Ty nepochybně zvyšují depresivní pocity.

Další, nové objasnění zatím působí poněkud tajemně. Zdá se totiž, že chuť odejít z tohoto světa narůstá, když se zvyšuje aktivita zemského magnetického pole.

Geomagnetická stopa

Na výročním setkání Evropské unie geověd ve Vídni představil svůj výzkum Oleg Šumilov z ruského Ústavu pro průmyslové a ekologické problémy severu.

Jak uvedl, porovnal data o aktivitě geomagnetického pole v období od roku 1948 do roku 1997. Vyšlo mu, že při vyšší geomagnetické aktivitě se zvýšil i počet sebevražd v severoruském městě Kirovsk. O Šumilovových poznatcích informoval časopis New Scientist.

Dřívější indicie

Šumilovův postřeh není jediný. O podobném pozorování už v roce 2006 psali australští vědci v časopise Bioelectromagnetics.

I jihoafričtí vědci v časopise South African Psychiatry Review zaznamenali už roku 2003 vazbu mezi množstvím sebevražd a magnetickými bouřemi.

Právě ty jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce při velkých erupcích (poeticky se jim říká "sluneční vítr"). Když částice dosáhnou Zemi, její magnetické pole je odkloní a vede po magnetických siločárách podél planety. A geomagnetické pole při povrchu se zvýší.

Schéma slunečního větru vycházejícího ze Slunce, když reaguje s magnetickým polem, které před ním chrání Zemi.
Schéma slunečního větru vycházejícího ze Slunce, když reaguje s magnetickým polem, které před ním chrání Zemi. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Před dvěma lety také odborný časopis Surveys in Geophysics zveřejnil přehled výzkumu pacientů s chorobami srdce, z něhož vyplývalo, že se jejich projevy zhoršují při poruchách magnetického pole Země. Dopad se zdál významnější v regionech blíže k pólům.

Náhodná shoda?

V této chvíli není zdaleka jisté, zda jde o náhodnou shodu okolností, anebo skutečně zemské magnetické pole ovlivňuje vznik depresí a sebevražedných choutek u některých osob.

Americká psychiatrička Kelly Posnerová z Columbijské univerzity v časopise New Scientist soudí, že geomagnetické bouře mohou ovlivnit produkci melatoninu. To je hormon, který mimo jiné dokáže narušit spánkový cyklus. A tím i zvýšit depresivní pocity.

Samozřejmě, i kdyby se nakonec skutečně prokázalo, že geomagnetické pole působí na lidskou psychiku, byl by to jen jeden z mnoha vlivů, na něž člověk reaguje. Magnetické pole by tedy mohlo být nanejvýš "spoluviníkem", který ještě zdaleka není usvědčený. A pravděpodobně ovlivňuje jen lidi, kteří už stejně o odchodu ze světa z nějakých důvodů uvažují.

Nicméně ukázalo by se, že člověk na okolním prostředí závisí ještě víc, než vůbec tuší.

Skandinávci jako Češi

Záchranáři zachraňují nešťastníka, který chtěl skočit z Nuselského mostu.
Záchranáři zachraňují nešťastníka, který chtěl skočit z Nuselského mostu. | Foto: Hasičský záchranný sbor Praha

Abychom se ještě vrátili na začátek: Přestože jsou skandinávské státy stále vyhlášené počtem sebevražd, žebříčky nevedou. Navzdory depresivním zimám a polární záři, která magnetické bouře doprovází.

Ve skutečnosti jsou na tom vlastně obdobně jako Češi.

Například Dánsko, které v nezávislých výzkumech vychází jako nejšťastnější země světa, je podle údajů Světové zdravotnické organizace celosvětově "až" na 27. místě (s 13,6 sebevrahů na 100 000 obyvatel ročně).

Další státy, které mají podle průzkumů velice spokojené obyvatelstvo, Finsko a Švédsko, zabírají na sebevražedném žebříčku 16. a 31. místo. A Norsko je na místě 41.

V počtu sebevrahů vede Litva (40,2 na 100 000 obyvatel za rok), následovaná Běloruskem a Ruskem.

Pro srovnání, Česká republika se počtem sebevražd (15,5 na 100 000 obyvatel) drží na poměrně vysokém 23. místě ve světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy