Kdepak sluníčko. Šťastnými nás dělají politici

Josef Tuček
19. 3. 2008 22:05
Výzkum zjišťoval, kteří Evropané jsou nejspokojenější
Foto: Jiří Kropáček

Brusel /od zpravodaje Aktuálně.cz/ - Je pro pocit životní spokojenosti důležitější hřejivé sluníčko, anebo vláda?

I když se to může zdát překvapivé, ministři jsou pro vnímání štěstí výrazně důležitější než podnebí.

Zjistil to alespoň několikaletý průzkum v patnácti "starých" zemích Evropské unie, který připravila Cambridgeská univerzita v Anglii.

Deset stupňů ke spokojenosti

Slunečné pobřeží Středozemního moře přímo volá po tom, aby zdejší obyvatelé byli považováni za nejšťastnější Evropany. Jenže nejsou. Obyvatelé Itálie, Portugalska a Řecka figurují v citovaném výzkumu stabilně nejníže na "žebříčku štěstí".

Výzkum začal v roce 2002, proto do něj nejsou "nové" unijní země zařazeny. Reprezentativní vzorek 20 000 lidí každé dva roky odpovídá na otázky o tom, jak šťastni se cítí a jaký mají dlouhodobě pocit spokojenosti se životem. Své subjektivní pocity hodnotí obodováním z desetistupňové škály.

K tomu pak výzkumníci zjišťují o dotazovaných spoustu dalších věcí. Ptají se, zda jsou nábožensky založeni, zda věří policii a tak dále.

Podstatná je vláda a spravedlnost

Výsledky? "Lidé v Evropské unii se jeví jako poměrně šťastní. V průměru nikde nehodnotí svůj pocit štěstí a také pociťování spokojenosti se životem méně než pěti body," říká koordinátorka výzkumu Luisa Corradová.

Kdo si život pochvaluje nejvíc? Dánové, následováni Švédy, Finy a Nizozemci.

Vědci se samozřejmě snažili zjistit, na čem štěstí a spokojenost se životem závisí. Z dotazníků jim například vyplynulo, že lidé, kteří vyjadřovali větší důvěru ve svou vládu a také v policii a justiční systém, se hodnotili jako spokojenější.

Tím také vědci vysvětlují rozdíl mezi spokojenými Severoevropany a nespokojenějšími Jižany.

Šťastnější jsou ženy

I další výsledky jsou pozoruhodné.

Ženy se v Evropě cítí v průměru o něco spokojenější než muži. A mladí a starší lidé také celkově vyjadřovali vyšší pocit štěstí než osoby středního věku.

Hůře jsou na tom přistěhovalci z jedné země do druhé. Ti se obvykle cítí méně spokojeni než původní obyvatelé jejich nové domoviny.

Peníze důležité, ale nestačí

Podle očekávání jsou v se životem více spokojeni lidé, kteří mají hodně přátel a žijí v partnerském svazku, než osoby osamělé.

Luisa Corradová, koordinátorka evropského výzkumu štěstí.
Luisa Corradová, koordinátorka evropského výzkumu štěstí. | Foto: Evropská komise

Svou roli hrají také peníze. Osoby s vyšším příjmem bývají obvykle šťastnější než lidé chudí. Ovšem i tady se projevuje vliv politických a společenských souvislostí. Takže bohatí Skandinávci, s vysokou mírou důvěry ve vládu a justici, jsou obecně spokojenější než obdobně bohatí Italové, jejichž důvěra ve státní instituce je nevelká.

Výzkumníci z Cambridge zatím nevědí, jestli do svého výzkumu zařadí i nové unijní země. Bylo by zajímavé poznat, kam by se jejich obyvatelé v pocitu štěstí a spokojenosti se životem zařadili.

Cena Marie Curieové

Koordinátorka výzkumu Luisa Corradová za svou práci dostala Cenu Marie Curieové, udělovanou Evropskou komisí vědcům, kteří nejvíce vynikli v programu umožňujícím badatelům studium a výzkum v různých evropských zemích.

Doktorka Corradová takto získala stipendium na to, aby po zkušenostech z italských univerzit mohla odejít do Cambridge.

Ocenění však byla v Bruselu předána ve stejný den jako Descartovy ceny, což je nejvyšší evropské ocenění za výzkum. Takže poněkud zanikla v jejich stínu.

René Descartes (1596-1650), francouzský, ale spíše evropský filozof, matematik a přírodovědec. Podle něj Evropská komise pojmenovala nejvyšší evropské ocenění pro vědce.
René Descartes (1596-1650), francouzský, ale spíše evropský filozof, matematik a přírodovědec. Podle něj Evropská komise pojmenovala nejvyšší evropské ocenění pro vědce. | Foto: Wikimedia Commons
Čtěte také:
Vědci převzali nejprestižnější evropské ceny

 

Právě se děje

před 16 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy