Praha - Je to vlastně záhada: ve výzkumech, které zjišťují, jak jsou lidé spokojeni se svým životem, se pravidelně na horních stupních žebříčku spokojenosti a štěstí umisťují obyvatelé skandinávských zemí.
Kritikové těchto výsledků namítají, že Seveřané jsou také známi poměrně vysokým množstvím sebevražd. Tak proč se vlastně šťastní lidé zabíjejí?
Nově se rodící hypotéza říká: k sebevražednému jednání "navádějí" změny magnetického pole planety.
Dlouhé tmavé zimy
Motivy k sebevraždám jsou různé. A Skandinávcům k nim psychologové připisují ještě jeden navíc: dlouhé a tmavé zimy, které jsou pro severské státy příznačné. Ty nepochybně zvyšují depresivní pocity.
Další, nové objasnění zatím působí poněkud tajemně. Zdá se totiž, že chuť odejít z tohoto světa narůstá, když se zvyšuje aktivita zemského magnetického pole.
Geomagnetická stopa
Na výročním setkání Evropské unie geověd ve Vídni představil svůj výzkum Oleg Šumilov z ruského Ústavu pro průmyslové a ekologické problémy severu.
Jak uvedl, porovnal data o aktivitě geomagnetického pole v období od roku 1948 do roku 1997. Vyšlo mu, že při vyšší geomagnetické aktivitě se zvýšil i počet sebevražd v severoruském městě Kirovsk. O Šumilovových poznatcích informoval časopis New Scientist.
Dřívější indicie
Šumilovův postřeh není jediný. O podobném pozorování už v roce 2006 psali australští vědci v časopise Bioelectromagnetics.
I jihoafričtí vědci v časopise South African Psychiatry Review zaznamenali už roku 2003 vazbu mezi množstvím sebevražd a magnetickými bouřemi.
Právě ty jsou způsobeny nabitými částicemi vyvrženými ze Slunce při velkých erupcích (poeticky se jim říká "sluneční vítr"). Když částice dosáhnou Zemi, její magnetické pole je odkloní a vede po magnetických siločárách podél planety. A geomagnetické pole při povrchu se zvýší.
Před dvěma lety také odborný časopis Surveys in Geophysics zveřejnil přehled výzkumu pacientů s chorobami srdce, z něhož vyplývalo, že se jejich projevy zhoršují při poruchách magnetického pole Země. Dopad se zdál významnější v regionech blíže k pólům.
Náhodná shoda?
V této chvíli není zdaleka jisté, zda jde o náhodnou shodu okolností, anebo skutečně zemské magnetické pole ovlivňuje vznik depresí a sebevražedných choutek u některých osob.
Americká psychiatrička Kelly Posnerová z Columbijské univerzity v časopise New Scientist soudí, že geomagnetické bouře mohou ovlivnit produkci melatoninu. To je hormon, který mimo jiné dokáže narušit spánkový cyklus. A tím i zvýšit depresivní pocity.
Samozřejmě, i kdyby se nakonec skutečně prokázalo, že geomagnetické pole působí na lidskou psychiku, byl by to jen jeden z mnoha vlivů, na něž člověk reaguje. Magnetické pole by tedy mohlo být nanejvýš "spoluviníkem", který ještě zdaleka není usvědčený. A pravděpodobně ovlivňuje jen lidi, kteří už stejně o odchodu ze světa z nějakých důvodů uvažují.
Nicméně ukázalo by se, že člověk na okolním prostředí závisí ještě víc, než vůbec tuší.
Skandinávci jako Češi
Abychom se ještě vrátili na začátek: Přestože jsou skandinávské státy stále vyhlášené počtem sebevražd, žebříčky nevedou. Navzdory depresivním zimám a polární záři, která magnetické bouře doprovází.
Ve skutečnosti jsou na tom vlastně obdobně jako Češi.
Například Dánsko, které v nezávislých výzkumech vychází jako nejšťastnější země světa, je podle údajů Světové zdravotnické organizace celosvětově "až" na 27. místě (s 13,6 sebevrahů na 100 000 obyvatel ročně).
Další státy, které mají podle průzkumů velice spokojené obyvatelstvo, Finsko a Švédsko, zabírají na sebevražedném žebříčku 16. a 31. místo. A Norsko je na místě 41.
V počtu sebevrahů vede Litva (40,2 na 100 000 obyvatel za rok), následovaná Běloruskem a Ruskem.
Pro srovnání, Česká republika se počtem sebevražd (15,5 na 100 000 obyvatel) drží na poměrně vysokém 23. místě ve světě.