Praha - Ať už Václav Klaus nebo Jan Švejnar - měsíc do volby hlavy státu je jasné, že zákonodárci rozhodnou v tajném hlasování.
Poslanci a senátoři si totiž nepřejí, aby jim lidé mohli koukat pod prsty. Zřetelně to vyplynulo z ankety deníku Aktuálně.cz, který oslovil volitele, zda jsou ochotni hlasovat veřejně.
Nejsou. Jednou z mála výjimek je exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). "Budu prosazovat veřejnou volbu," řekl Aktuálně.cz Rath. "Kdo nechce veřejnou volbu, bojí se o hlasy, které někde vykšeftoval," domnívá se.
Přál by si, aby s návrhem přišel šéf partaje Jiří Paroubek nebo někdo z nejvyššího vedení. Pokud se tak nestane, chce se pokusit prosadit veřejnou volbu sám.
Šéf Senátu: Veřejná volba nás vrací zpět
Podporu nenajde u ODS. Jednoznačně proti je například šéf Senátu a občanský demokrat Přemysl Sobotka.
"Kromě první volby v prosinci 1989 se volilo tajně, a to umožňuje zákonodárcům hlasovat bez kontroly. Jakékoli aktivity pro kontrolu volebních lístků by byly napadením naší parlamentní demokracie. Opět bychom se vrátili do období před rokem 1989," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Proti veřejné volbě se v úterý postavil také Sobotkův stranický šéf, premiér Mirek Topolánek - i jeden z dvojice prezidentských kandidátů - Václav Klaus. Dá se tedy čekat, že poslanci a senátoři ODS budou pro zachování kontinuity a zvednou ruku pro tajnou volbu.
Anketa Aktuálně.cz: Komunisté chtějí volit tajně
Anketa, kterou deník Aktuálně.cz udělal mezi komunistickými a lidoveckými poslanci a mezi nezávislými a komunistickými senátory, ukazuje, že i většina zákonodárců z jiných stran se staví proti Rathovu návrhu.
Fakta
- Při volbě prezidenta jsou podle sněmovního jednacího řádu možné obě varianty - tedy jak volba tajná, tak i veřejná.
Dále čtěte:
- Speciál:
Klaus vs. Švejnar - volební souboj v plném proudu - Podívejte se na on-line reportáž:
Jak Švejnar vyrazil na turné a přednášel ve Zlíně - Exkluzivně:
ODS: Klaus bude prezidentem. Dojednali jsme mu podporu
Blogy na Aktuálně.cz
Například z 26 komunistických poslanců se pouze tři jasně vyslovili pro přímou volbu - šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslaneci Marta Bayerová a Ladislav Mlčák.
Naproti tomu 19 komunistických poslanců je zásadně proti.
"Jsem pro tajnou volbu, považuji ji za demokratičtější," řekl šéf KSČM Vojtěch Filip.
"Jsem určitě pro tajnou volbu. Pokud si vzpomínám, tak po listopadu 89 jsme zažili pouze jednu veřejnou volbu, byla to volba Václava Havla ve Federálním shromáždění a byla to jedna z největších polistopadových frašek," doplňuje Filipa jeho předchůdce Miroslav Grebeníček.
Senátor: Pokud budeme volit veřejně, odejdu
Nejmladší poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) uvádí jiný důvod, proč nebude pro veřejnou volbu hlasovat. "Nelíbí se mi to. To, že sociální demokracie nevěří svým vlastním lidem, pro mě není dostatečným důvodem, abych hlasovala pro změnu systému."
Lidovečtí senátoři jsou také spíše proti. "U personálií jsem pro tajnou volbu," říká Milan Špaček. Podobný názor je častý, případně zaznívají slova: "Tajná volba osvobozuje".
"Pokud by náhodou návrh bývalého ministra zdravotnictví v Paroubkově vládě uspěl, je pravděpodobné, že v sále bude jeden volitel chybět. "
V každém případě jsem pro tajnou volbu. Pokud by se odhlasovala veřejná volba, s nějvětší pravděpodobností bych odešel," říká křesťanskodemokratický senátor Karel Barták.