Právě jsem se vrátil z Čapího hnízda. Babiš zahájil návštěvu Olomoucka debatou s voliči

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 28. 4. 2016 21:25
Andrej Babiš po křtu klokanů na Čapím hnízdě zamířil na Olomoucko besedovat s občany. Znovu hájil dotace pro svou farmu a označil ji za skvělý projekt pro děti, poté se vyjadřoval ke zdravotnictví a nešetřil kritikou Svatopluka Němečka. V plánu má návštěvu čtyř nemocnic v Olomouckém kraji, letecké záchranky a domova seniorů. V sále sklidil úspěch, vtipkoval a přiznal, že při křtu na Čapím hnízdě vypil více alkoholu než za celý rok.
Andrej Babiš a Miloš Zeman s dětmi z Klokánku
Andrej Babiš a Miloš Zeman s dětmi z Klokánku | Foto: ČTK

Olomouc - Do zaplněného sálu Vlastivědného muzea v Olomouci dorazil šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš deset minut před plánovaným začátkem debaty s občany a za bouřlivého potlesku se hned chopil mikrofonu.

Přijel rovnou z Čapího hnízda, kde během dne po boku prezidenta Miloše Zemana a ohrožených dětí křtil klokana. „Pan prezident křtí všechna zvířata Bimbo. Je jedno, jestli je to klokan nebo kráva,“ bavil Babiš posluchače hned po první otázce z publika a svěřil se, že toho dnes na Čapím hnízdě vypil víc než za celý rok.

"Kam dává Němeček peníze?"

Ke kontroverzím ohledně dotací pro svou farmu se vyjádřil krátce, aniž by se ho na to někdo ptal. Jde prý o účelovou kampaň. „Nebyla tam žádná korupce. Nikdo nic neukradl. Ten program ani není v rámci ROPu (regionálního operačního programu) vyčerpaný. Není pravda, že bych já byl vyšetřován. To je nesmysl,“ řekl Babiš s tím, že farma Čapí hnízdo je skvělý projekt pro děti, který nevydělává.

Babiš otevřel také oblast, ke které se vyjadřuje čím dál častěji – zdravotnictví. A neodpustil si kritiku koaličního kolegy a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). „Do zdravotnictví prostřednictvím zdravotních pojišťoven nateče tento rok 263 miliard korun. To jsou obrovské peníze,“ řekl Babiš s tím, že za poslední dva roky se na vyšším pojistném a odvodech za státní pojištěnce vybralo o 25,5 miliardy víc. „A já se stále ptám Němečka: Kam jste dal ty peníze? Proč jste je nedal lékařům a sestrám?“ rozčiloval se.

Zdravotnictví se pro Babiše stává zásadním tématem, o čemž svědčí i to, že se kolem něj bude točit celá jeho návštěva Olomouckého kraje – zítra navštíví hned tři místní nemocnice, leteckou záchranku a domov seniorů.

Babiše u stolu obklopili dva lékaři – Oto Košta kandiduje za ANO na hejtmana Olomouckého kraje a poslanec Milan Brázdil se chce stát senátorem. Ke slovu se ale příliš nedostali. Babiš ve své one man show nevynechal slova o tom, že politikem být nikdy nechtěl a že o jeho střetu zájmů voliči věděli dopředu.

Evropská unie je neakční

Došlo i na kritiku předchozích vlád za to, že stát řídily špatně, neuměly počítat ani stavět dálnice. Babiš také přivezl brožury o EET a o tom, jak řídit stát jako firmu. Omlouval se také za „otravné“ kontrolní hlášení. „Ale děláme to proto, abychom postihli ty nepoctivé, protože každý rok přijdeme o 90 miliard na DPH,“ spočítal Babiš.

Z publika nevyhnutelně padla také otázka na přistěhovaleckou krizi. Podle Babiše je Evropská unie neakční a její představitelé lžou o dosavadní úspěšné integraci muslimů. „Oni se neintegrovali. Zachovali si svoje hodnoty, naše hodnoty neuznávají,“ řekl Babiš.

„Je nepřijatelné, aby nás nutili přijímat migranty. Máme úplně jinou přistěhovaleckou historii. Jsou tu Ukrajinci, Vietnamci, Slováci...“ dodal.

Lídr hnutí ANO více než hodinu a půl řečnil k sálu obsazenému především lidmi důchodového věku, sem tam se ale našli i dvacátníci, které zajímalo, jaký budou mít důchod. Přišli hlavně příznivci, kteří nadšeně tleskali, Babišovy vtípky o matadorech, kteří sedí ve sněmovně přes dvacet let, odměňovali smíchem a vystříhali se kritických dotazů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy