Právě jsem se vrátil z Čapího hnízda. Babiš zahájil návštěvu Olomoucka debatou s voliči

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 28. 4. 2016 21:25
Andrej Babiš po křtu klokanů na Čapím hnízdě zamířil na Olomoucko besedovat s občany. Znovu hájil dotace pro svou farmu a označil ji za skvělý projekt pro děti, poté se vyjadřoval ke zdravotnictví a nešetřil kritikou Svatopluka Němečka. V plánu má návštěvu čtyř nemocnic v Olomouckém kraji, letecké záchranky a domova seniorů. V sále sklidil úspěch, vtipkoval a přiznal, že při křtu na Čapím hnízdě vypil více alkoholu než za celý rok.
Andrej Babiš a Miloš Zeman s dětmi z Klokánku
Andrej Babiš a Miloš Zeman s dětmi z Klokánku | Foto: ČTK

Olomouc - Do zaplněného sálu Vlastivědného muzea v Olomouci dorazil šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš deset minut před plánovaným začátkem debaty s občany a za bouřlivého potlesku se hned chopil mikrofonu.

Přijel rovnou z Čapího hnízda, kde během dne po boku prezidenta Miloše Zemana a ohrožených dětí křtil klokana. „Pan prezident křtí všechna zvířata Bimbo. Je jedno, jestli je to klokan nebo kráva,“ bavil Babiš posluchače hned po první otázce z publika a svěřil se, že toho dnes na Čapím hnízdě vypil víc než za celý rok.

"Kam dává Němeček peníze?"

Ke kontroverzím ohledně dotací pro svou farmu se vyjádřil krátce, aniž by se ho na to někdo ptal. Jde prý o účelovou kampaň. „Nebyla tam žádná korupce. Nikdo nic neukradl. Ten program ani není v rámci ROPu (regionálního operačního programu) vyčerpaný. Není pravda, že bych já byl vyšetřován. To je nesmysl,“ řekl Babiš s tím, že farma Čapí hnízdo je skvělý projekt pro děti, který nevydělává.

Babiš otevřel také oblast, ke které se vyjadřuje čím dál častěji – zdravotnictví. A neodpustil si kritiku koaličního kolegy a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). „Do zdravotnictví prostřednictvím zdravotních pojišťoven nateče tento rok 263 miliard korun. To jsou obrovské peníze,“ řekl Babiš s tím, že za poslední dva roky se na vyšším pojistném a odvodech za státní pojištěnce vybralo o 25,5 miliardy víc. „A já se stále ptám Němečka: Kam jste dal ty peníze? Proč jste je nedal lékařům a sestrám?“ rozčiloval se.

Zdravotnictví se pro Babiše stává zásadním tématem, o čemž svědčí i to, že se kolem něj bude točit celá jeho návštěva Olomouckého kraje – zítra navštíví hned tři místní nemocnice, leteckou záchranku a domov seniorů.

Babiše u stolu obklopili dva lékaři – Oto Košta kandiduje za ANO na hejtmana Olomouckého kraje a poslanec Milan Brázdil se chce stát senátorem. Ke slovu se ale příliš nedostali. Babiš ve své one man show nevynechal slova o tom, že politikem být nikdy nechtěl a že o jeho střetu zájmů voliči věděli dopředu.

Evropská unie je neakční

Došlo i na kritiku předchozích vlád za to, že stát řídily špatně, neuměly počítat ani stavět dálnice. Babiš také přivezl brožury o EET a o tom, jak řídit stát jako firmu. Omlouval se také za „otravné“ kontrolní hlášení. „Ale děláme to proto, abychom postihli ty nepoctivé, protože každý rok přijdeme o 90 miliard na DPH,“ spočítal Babiš.

Z publika nevyhnutelně padla také otázka na přistěhovaleckou krizi. Podle Babiše je Evropská unie neakční a její představitelé lžou o dosavadní úspěšné integraci muslimů. „Oni se neintegrovali. Zachovali si svoje hodnoty, naše hodnoty neuznávají,“ řekl Babiš.

„Je nepřijatelné, aby nás nutili přijímat migranty. Máme úplně jinou přistěhovaleckou historii. Jsou tu Ukrajinci, Vietnamci, Slováci...“ dodal.

Lídr hnutí ANO více než hodinu a půl řečnil k sálu obsazenému především lidmi důchodového věku, sem tam se ale našli i dvacátníci, které zajímalo, jaký budou mít důchod. Přišli hlavně příznivci, kteří nadšeně tleskali, Babišovy vtípky o matadorech, kteří sedí ve sněmovně přes dvacet let, odměňovali smíchem a vystříhali se kritických dotazů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy