Zeman na Babišově Čapím hnízdě pokřtil klokana Bimba. Politici by si neměli hrát na soudce, řekl

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 28. 4. 2016 14:48
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvítal na své farmě Čapí hnízdo prezidenta Miloše Zemana a děti z Klokánků. Prezident poděkoval Babišovi za pozvání a ocenil krásu celého areálu. Za potlesku stovky dětí z Klokánků vicepremiér Babiš oznámil, že Fondu ohrožených dětí věnuje milion korun. Zeman zopakoval, že v případě vyšetřování Babiše ctí presumpci neviny a počká si na výsledky vyšetřování. "Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele, nebo dokonce na soudce," řekl Zeman.
Zeman, Babiš a Klokánci
Zeman, Babiš a Klokánci | Foto: ČTK

Praha - Že prezident Miloš Zeman v minulosti označoval dnešního ministra financí Andreje Babiše za nesolidního podnikatele a Babiš naopak tvrdil, že Zeman je ten nejhorší možný kandidát na prezidenta? Takové časy jsou pryč, postupné sbližování těchto dvou mužů vyvrcholilo ve čtvrtek po poledni na Babišově farmě Čapí hnízdo.

Celá prezidentská návštěva měla podobu velmi srdečného setkání dvou politiků, kteří zjistili, že si můžou být vzájemně velmi užiteční.

"Jsem strašně rád, že pan prezident přijal moje pozvání a já mu můžu celý areál ukázat," začal Babiš slavnostní křest klokanů. Dočkal se od prezidenta poděkování za pozvání i za krásu celého areálu. 

"Vážím si toho, že se podařil obnovit rozpadlý statek, chtěl bych, panu vicepremiérovi, poděkovat za pozvání," pochvaloval si Zeman ve chvíli, kdy jemu i Babišovi tleskaly stovky děti z Klokánků. Jejich potlesk přitom ještě zesílil, když jim Babiš oznámil, že Fondu ohrožených dětí věnuje milion korun. Nebyly to první Babišovy peníze pro Klokánky, v minulosti je už několikrát podpořil, stejně jako prezident. Šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk už před návštěvou v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítl, že by děti na farmě dělaly "stafáž". "Děti se jedou podívat na Čapí hnízdo stejně tak, jako se může jet podívat kdokoliv jiný," uvedl.

Počkejme si na výsledky

Zeman i dnes zopakoval, že v případě vyšetřování Babiše ctí presumpci neviny a počká si na výsledky vyšetřování. "Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele, nebo dokonce na soudce, a měli by vyčkat výsledky vyšetřování a teprve potom mluvit. Totéž platí pro novináře," tvrdil prezident, který Babiše obdaroval litografií od Josefa Lady s názvem Dobrý čáp.

Celá návštěva začala několik minut po poledni, kdy Babiš nejdříve prezidenta uvítal a seznámil jej se zaměstnanci. "Tak málo zaměstnanců?" podivil se prezident, než přišel ke skupince přibližně deseti lidí. Potom už následovala prohlídka areálu, při které většinou mluvil hostitel Babiš. "Toto byl statek?" ptal se Zeman Babiše, když si prohlížel fotky areálu z minulosti.

Šéf hnutí ANO přivítal prezidenta u ústřední budovy, která vypadá jako čapí hnízdo. Poté vzal Zemana na projížďku areálem a křest klokanů. Prezident dal jednomu z nich jméno Bimbo, což je Zemanova přezdívka z doby, kdy byl premiérem. Zatímco děti se rozběhly po areálu, prezident se odebral k obědu, který pro něj Babiš připravil ve stylu, který má Zeman nejraději - tedy jako zabijačku.

Dorazil i Nejedlý

Prezidenta na návštěvě Čapího hnízda doprovází kromě tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka a šéfa protokolu Jindřicha Forejta i Zemanův poradce Martin Nejedlý, jehož firma podle středečního rozsudku musí zaplatit státu skoro 28 milionů.

Setkání doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, policie každého novináře důkladně prohlédla, včetně takových detailů, jako je vyjímání baterií fotoaparátů.

Zeman v minulosti řekl, že se o kauzu Čapí hnízdo nezajímá. "Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas," řekl v březnu prezident.

Policie kauzu Čapí hnízdo stále vyšetřuje. "Policisté v současné době ještě zajišťují další dokumenty, kterého se této kauzy týkají. Jen doplňuji, že policie od začátku případ vyšetřuje pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dotaci na Čapí hnízdo prověřuje také Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že mu Čapí hnízdo nepatří. V minulosti se ale vyjadřoval jinak a pro opak hovoří i důkazy, které DVTV dohledala. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 34 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy