Nemohli si přijít na jméno, teď se scházejí na Čapím hnízdě. Tak se vyvíjel vztah Zemana s Babišem

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
28. 4. 2016 10:20
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijede na návštěvu Čapího hnízda. Na farmu ministra financí Andreje Babiše prezident vyrazil v době, kdy její financování řeší policie i evropské úřady. A nepřímo tak Babiše podpoří v jeho nejcitlivějším problému. Ne vždy ale mezi dvěma politiky existovaly tak idylické vztahy jako nyní, jak vyplývá z přehledné grafiky Aktuálně.cz

Praha – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek bere děti z Klokánků na výlet. Uvidí koně, surikaty nebo lemury - to vše na farmě Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše.

Prezident do farmy Babišova Agrofertu přijíždí v době, kdy její financování vyšetřuje česká policie i bruselské úřady. V době, kdy Čapí hnízdo žádalo o dotaci, ho Babiš převedl z Agrofertu na svoje příbuzné - jinak by projekt na peníze určené pro malé a střední podniky nedosáhl.

Zemana však podezření o dotačním podvodu nechávají kladným. "Zabývám se pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun, jako jsou některé daňové úniky," řekl již dříve prezident.

Osobní návštěva na farmě, která je momentálně Babišovým nejcitlivějším problémem, je dalším krokem ke sbližování dvou významných politiků před prezidentskými a parlamentními volbami. Babiš už dokonce naznačil, že by mohl Zemana podpořit v prezidentské volbě.

Vztahy mezi Babišem a Zemanem ale nebyly vždy tak idylické. Jak se vyvíjely, zjistíte v grafice Aktuálně.cz

Foto: Tomáš Liška

Listopad 2011 - Zeman o Babišovi: Je to nevěrohodný politik

"Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel," uvedl prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci a dodal, že je to dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy