Nemohli si přijít na jméno, teď se scházejí na Čapím hnízdě. Tak se vyvíjel vztah Zemana s Babišem

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
28. 4. 2016 10:20
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijede na návštěvu Čapího hnízda. Na farmu ministra financí Andreje Babiše prezident vyrazil v době, kdy její financování řeší policie i evropské úřady. A nepřímo tak Babiše podpoří v jeho nejcitlivějším problému. Ne vždy ale mezi dvěma politiky existovaly tak idylické vztahy jako nyní, jak vyplývá z přehledné grafiky Aktuálně.cz

Praha – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek bere děti z Klokánků na výlet. Uvidí koně, surikaty nebo lemury - to vše na farmě Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše.

Prezident do farmy Babišova Agrofertu přijíždí v době, kdy její financování vyšetřuje česká policie i bruselské úřady. V době, kdy Čapí hnízdo žádalo o dotaci, ho Babiš převedl z Agrofertu na svoje příbuzné - jinak by projekt na peníze určené pro malé a střední podniky nedosáhl.

Zemana však podezření o dotačním podvodu nechávají kladným. "Zabývám se pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun, jako jsou některé daňové úniky," řekl již dříve prezident.

Osobní návštěva na farmě, která je momentálně Babišovým nejcitlivějším problémem, je dalším krokem ke sbližování dvou významných politiků před prezidentskými a parlamentními volbami. Babiš už dokonce naznačil, že by mohl Zemana podpořit v prezidentské volbě.

Vztahy mezi Babišem a Zemanem ale nebyly vždy tak idylické. Jak se vyvíjely, zjistíte v grafice Aktuálně.cz

Foto: Tomáš Liška

Listopad 2011 - Zeman o Babišovi: Je to nevěrohodný politik

"Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel," uvedl prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci a dodal, že je to dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy