reklama
 
 

Vítr o rychlosti až 100 km/h trápí Česko. Lidé mají omezit túry na horách, pozor si musí dát řidiči

Aktualizováno 10. 2. 2016 12:21
Předpověď meteorologů se vyplnila a zejména na východě Česka ve středu fouká silný vítr. Ten v nárazech může dosahovat rychlosti až 125 km/h. Nárazy větru mohou zhoršit ovladatelnost vozidla, na silnice mohou padat větve nebo stromy. Lidé by měli omezit i túry na horách. Při cestě do hor bude v případě vydatného sněžení nezbytná zimní výbava vozidla, v nejvyšších partiích včetně sněhových řetězů.

Praha - Silný vítr trápí hlavně východ Česka. Na řadě míst se objevuje i déšť nebo sněžení.  V Beskydech, Javorníkách a Bílých Karpatech by mohlo napadnout až 40 centimetrů sněhu.

Dopravu ve Zlínském kraji ve středu ráno ztěžuje silný vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Řidiči by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v kraji jsou zatím holé a mokré. Podle výstrahy meteorologů však bude na horách sněžit a mohlo by napadnout 15 až 40 centimetrů sněhu.

Silný vítr ve Zlínském kraji v uplynulých hodinách vyvracel stromy a trhal střechy. "Od úterního odpoledne do dnešního dopoledne hasiči kvůli tomu zasahovali u téměř pěti desítek událostí," upřesnil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Méně zásahů měli hasiči po půlnoci, kdy se situace zklidnila.

Na většině území Královéhradeckého kraje je zataženo. V nejvyšších partiích Krkonoš a Orlických hor v noci sněžilo, na horských cestách leží nová vrstva sněhu, která je krytá posypem. Kvůli sněhovým přeháňkám je snížená dohlednost. Hlavní silniční tahy jsou mokré a sjízdné bez omezení. Na Rychnovsku zůstávají ve vyšších polohách na cestách místy zmrazky.

Silný vítr v úterý večer a během noci na středu zaměstnal hasiče v Moravskoslezském kraji. Vyjížděli celkem k 70 událostem, hlavně ke stromům spadlým na silnice a chodníky. Od neděle, kdy foukat v regionu začalo, řešili už 130 takových událostí. "Vítr také poškodil několik střech, v jednom případě strhal zateplení bytového domu," upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Vítr by podle meteorologů měl slábnout. Nárazy větru mohou zhoršit ovladatelnost vozidla, na silnice mohou padat větve nebo stromy. Lidé by měli omezit i túry na horách. Při cestě do hor bude v případě vydatného sněžení nezbytná zimní výbava vozidla, v nejvyšších partiích včetně sněhových řetězů.

10. 2. 2016 8:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama