V Česku bude foukat silný vítr, může lámat stromy, varují meteorologové

ČTK ČTK
7. 2. 2016 11:10
Až do úterního večera bude v České republice s výjimkou Jihočeského kraje foukat silný vítr. Dosahovat by mohl rychlosti až do 130 kilometrů za hodinu, varuje v dnešní výstraze Český hydrometeorologický ústav. Silný vítr může shazovat větve či stromy. Podle meteorologů je vhodné zabezpečit lehké předměty, stavební jeřáby či reklamní poutače.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Bude až do úterního večera foukat na celém území České republiky vyjma Jihočeského kraje a dosahovat rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině, na horách až 130 kilometrů v hodině. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Původní výstrahu meteorologové vydali na neděli pro východ republiky. V neděli ji rozšířili na celou zemi. "V noci na pondělí vítr přechodně zeslábne. Během pondělí opět bude vítr zesilovat i na ostatním území kromě jihu Čech a Moravy," uvedli meteorologové.

V úterý ráno a dopoledne podle nich vítr přechodně zeslábne. "Během úterního odpoledne zesílí také na jihu Moravy a na Vysočině," uvedl ČHMÚ. Výstraha platí do úterních 20:00.

Silný vítr může shazovat větve či stromy. Podle meteorologů je vhodné zabezpečit lehké předměty, stavební jeřáby či reklamní poutače. Nárazy větru mohou zhoršit i ovladatelnost vozidel. Turistům meteorologové doporučují, aby omezili horské túry a nevydávali se zejména do hřebenových partií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy