Praha - Silný mráz v Česku trvá, na mnoha místech opět padly teplotní rekordy. Na východě republiky a na horách navíc vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky a závěje. Někde vozovky pokrývá i vrstva uježděného, případně zledovatělého sněhu.
Silnice v ostatních částech ČR jsou většinou holé, vymrzlé a sjízdné bez omezení. V Moravskoslezském kraji se po přechodném zlepšení opět zhoršily rozptylové podmínky, meteorologové ráno označili situaci za velmi špatnou. Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka kvůli velkému množství prachu v ovzduší až do odvolání vyhlásili smogovou situaci.
Podle meteorologů padly teplotní rekordy zhruba na čtvrtině ze 148 stanic, které fungují aspoň 30 let. V dalších dnech by už mrazy s výjimkou Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje neměly být tak silné.
Největší mráz zaznamenali v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde přechodně teplota klesla až na minus 25,7 stupně. Pod minus 20 stupňů se dostala i na rašeliništi na Jizerce, na Nové Louce v Bedřichově, ve Volarech na Prachaticku, šumavské Jezerní slati nebo v Karlově Studánce na Bruntálsku.
Na severu Moravy se pohybovaly teploty v průměru od minus 17 do minus 21 stupňů. Například v již zmíněné Karlově Studánce bylo minus 20,5 stupně Celsia, čímž padl 55 let starý teplotní rekord. Rekord byl překonán i na Lysé hoře v Beskydech, kde dosavadní minimum pro čtvrteční den bylo minus 17,6 stupně z roku 2005. Ve čtvrtek tam bylo o dva stupně chladněji.
Na Bruntálsku a Opavsku se k mrazu přidal i vítr, který tvoří na silnicích sněhové jazyky. V Beskydech mohou řidiči narazit i na ujetou vrstvu sněhu. Obdobná situace je v Krkonoších a Jizerských horách, kde na vozovkách leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Silnice ve vyšších polohách Jeseníků pokrývají zbytky rozbředlého sněhu, místy se tam tvoří stejně jako na Přerovsku sněhové jazyky. V okolí Ostružné na Jesenicku by si řidiči měli dát pozor na námrazu. Méně důležité cesty v Jeseníkách ve vyšších polohách pokrývá ujetý sníh s posypem.
Na uježděný sníh mohou řidiči narazit i na silnicích nižších tříd na Vsetínsku nebo na jihu Čech. V tamních horských oblastech se na nich vlivem silného větru rovněž tvoří sněhové jazyky a závěje.