Nad dvacet stupňů se tento týden teploty nevyšplhají, pak se pomalu začne oteplovat

ČTK ČTK
24. 5. 2021 19:03
Tento týden se teploty v Česku asi ještě nedostanou nad 20 stupňů Celsia. V dalších týdnech na přelomu května a června se už bude oteplovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, a z krátkodobé předpovědi ústavu.
Zatažená obloha poblíž amerického města Franklin v Texasu (13. dubna 2019)
Zatažená obloha poblíž amerického města Franklin v Texasu (13. dubna 2019) | Foto: Reuters

Z období od pondělka do 20. června bude tento týden pravděpodobně nejchladnější. V úterý budou ještě denní teploty jen mezi 12 až 16 stupni. V dalších dnech stoupnou, ale dostanou se do konce týdne zřejmě nejvýše na 19 stupňů.

V dalších týdnech budou teploty podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) postupně růst. Velká vedra však meteorologové nepředpokládají. "Očekáváme, že v následujících týdnech se budou průměrné týdenní teploty postupně zvyšovat, ale i tak se budou pohybovat převážně blízko hranice podprůměrných a průměrných teplot pro danou roční dobu," sdělili pracovníci ústavu.

Objem srážek pro nejbližší čtyři týdny může být podle ČHMÚ slabě nadprůměrný. "Nejvíce srážek očekáváme, co se týká celostátního průměru, ve druhém předpovědním týdnu od 31. května a ve čtvrtém od 14. června. V ostatních dvou týdnech by se měly pohybovat v blízkosti dlouhodobých průměrů pro toto roční období," oznámili meteorologové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy