Konec května v Česku doprovodí srážky, teploty téměř nepřesáhnou 20 stupňů

Domácí Domácí
20. 5. 2021 10:17
V Česku se v pondělí otevřely zahrádky restaurací a lidé tak nyní mohou trávit večery venku. Na teplé počasí si ovšem budou muset ještě počkat - příštích sedm dní bude skoro každý den pršet, ojediněle se objeví bouřky. Nejvyšší denní teploty téměř nepřesáhnou 13 až 17 stupňů, tepleji bude pouze v pondělí. Vyplývá to z předpovědi meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu.
Kapičky deště na květech narcisů v německém Dortmundu.
Kapičky deště na květech narcisů v německém Dortmundu. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek bude většinou oblačno. Během dne se na většině území vyskytnou přeháňky, ojediněle bouřky. K večeru bude oblačnosti ubývat. Přes den teploty vyšplhají nejvýše k 13 až 17 stupňům, v polohách nad 1000 metrů nad mořem maximálně k 9 stupňům, předpovídají meteorologové.

V pátek nás čeká zpočátku jasno až polojasno, během dne ale bude oblačnosti přibývat. Počítat bude třeba také s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 15 a 19 stupni.

Počasí z pátečního odpoledne se přenese také do soboty. Bude oblačno až zataženo, místy přijdou přeháňky nebo občasný déšť. Nejvyšší denní teploty nepřesáhnou 13 až 17 stupňů.

Nedělní obloha bude polojasná až oblačná. I v tento den odpoledne většinu území zasáhnou přeháňky. Večer bude oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty vydrží mezi 13 a 17 stupni Celsia.

V pondělí bude zpočátku jasno až polojasno, postupně ale bude od jihozápadu oblačnosti přibývat. Později přijdou také občasné slabé deště a přeháňky, a to zejména na západě a na jihu. Mírně se ale oteplí, nejvyšší denní teploty vyšplhají k 19 až 23 stupňům.

Po zbytek příštího pracovního týdne vydrží podobné počasí, které provázelo týden předchozí. Obloha bude většinou zatažená až oblačná, nad většinou území se přeženou přeháňky a déšť. Ojediněle Česko zasáhnou také bouřky. Nejvyšší teploty denní teploty lze očekávat mezi 13 a 17 stupni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy