Silný vítr se prohnal Českem. Lámal větve i stromy, bez proudu jsou tisíce lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2020 17:32
Silný vítr v úterý odpoledne zasáhl Prahu, střední Čechy nebo Ústecký kraj. Lámal větve i celé stromy a uvolňoval plechy ze střech. Hasiči vyjížděli k desítkám případů, hlavně v Praze a okolí, na Kladensku a Mladoboleslavsku. Spadlé stromy omezily i některé autobusové linky. Bez proudu je několik tisíc lidí.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku. | Foto: Twitter Hasiči Praha

"Do 15:00 jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silným větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Stromy na auta spadly v Bohnicích a ve Vršovicích, na komunikace je vítr shodil třeba v Kolodějích nebo v Braníku.

V ulici Klikatá v Jinonicích hasiči odstranili spadlé větve z několika stromů. "Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci," dodal mluvčí.

Středočeští hasiči vyjeli k prvním popadaným stromům zhruba ve 13:50. V následujících dvou hodinách měli na osmdesát zásahů souvisejících se silným větrem. Nejvíce práce měli v okresech Praha-západ, Praha-východ, Kladno a Mladá Boleslav.

"V současné chvíli je situace nejdramatičtější na Mladoboleslavsku. Stále se jedná o popadané nebo nakloněné stromy, spadlé dráty nebo sloupy elektrického vedení," řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Bez proudu je 6000 míst

Ve Středočeském kraji bylo kvůli poruchám způsobeným silným větrem bez elektřiny asi 15 000 domácností. Před 16. hodinou se podařilo řadu poruch odstranit a bez proudu zůstává asi 6000 odběrných míst. ČEZ nyní eviduje v kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace je kolem Prahy, na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

"Přehnal se silný vítr, popadaly stromy do vedení. Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny," řekla Holingerová s tím, že ČEZ zvyšoval počet pracovníků v terénu, ale i na dispečinku a callcentru.

Bouřky v lednu i silný vichr. Lidé sdílí videa s netradičními výkyvy počasí | Video: Facebook

Stromy spadlé na silnici na čas omezily také provoz několika příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy. Linky 386 a 629 neprojížděly Dolním Bezděkovem na Kladensku, linka 335 zase nezajížděla do Nechánic na Praze-východ. Obě mimořádné události již skončily.

Silný vítr a vydatný déšť zasáhl také Ústecký kraj. Hasiči odklidili už dvě desítky polámaných stromů. Ve dvou případech spadl strom na dráty elektrického vedení, v ostatních na vozovku a u obce Holedeč na Lounsku na kolejiště, vyplývá z údajů krajských hasičů. Popadané stromy částečně omezily dopravu, nedotkly se ale hlavních tahů.

Výstraha před silným větrem vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem platí zejména pro západní, střední a východní Čechy a také pro Prahu od úterního rána do 21:00.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy