Silný vítr se prohnal Českem. Lámal větve i stromy, bez proudu jsou tisíce lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2020 17:32
Silný vítr v úterý odpoledne zasáhl Prahu, střední Čechy nebo Ústecký kraj. Lámal větve i celé stromy a uvolňoval plechy ze střech. Hasiči vyjížděli k desítkám případů, hlavně v Praze a okolí, na Kladensku a Mladoboleslavsku. Spadlé stromy omezily i některé autobusové linky. Bez proudu je několik tisíc lidí.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku. | Foto: Twitter Hasiči Praha

"Do 15:00 jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silným větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Stromy na auta spadly v Bohnicích a ve Vršovicích, na komunikace je vítr shodil třeba v Kolodějích nebo v Braníku.

V ulici Klikatá v Jinonicích hasiči odstranili spadlé větve z několika stromů. "Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci," dodal mluvčí.

Středočeští hasiči vyjeli k prvním popadaným stromům zhruba ve 13:50. V následujících dvou hodinách měli na osmdesát zásahů souvisejících se silným větrem. Nejvíce práce měli v okresech Praha-západ, Praha-východ, Kladno a Mladá Boleslav.

"V současné chvíli je situace nejdramatičtější na Mladoboleslavsku. Stále se jedná o popadané nebo nakloněné stromy, spadlé dráty nebo sloupy elektrického vedení," řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Bez proudu je 6000 míst

Ve Středočeském kraji bylo kvůli poruchám způsobeným silným větrem bez elektřiny asi 15 000 domácností. Před 16. hodinou se podařilo řadu poruch odstranit a bez proudu zůstává asi 6000 odběrných míst. ČEZ nyní eviduje v kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace je kolem Prahy, na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

"Přehnal se silný vítr, popadaly stromy do vedení. Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny," řekla Holingerová s tím, že ČEZ zvyšoval počet pracovníků v terénu, ale i na dispečinku a callcentru.

Bouřky v lednu i silný vichr. Lidé sdílí videa s netradičními výkyvy počasí | Video: Facebook

Stromy spadlé na silnici na čas omezily také provoz několika příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy. Linky 386 a 629 neprojížděly Dolním Bezděkovem na Kladensku, linka 335 zase nezajížděla do Nechánic na Praze-východ. Obě mimořádné události již skončily.

Silný vítr a vydatný déšť zasáhl také Ústecký kraj. Hasiči odklidili už dvě desítky polámaných stromů. Ve dvou případech spadl strom na dráty elektrického vedení, v ostatních na vozovku a u obce Holedeč na Lounsku na kolejiště, vyplývá z údajů krajských hasičů. Popadané stromy částečně omezily dopravu, nedotkly se ale hlavních tahů.

Výstraha před silným větrem vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem platí zejména pro západní, střední a východní Čechy a také pro Prahu od úterního rána do 21:00.

 

Právě se děje

před 45 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy