Jak dlouho vydrží sníh? O víkendu sněžit přestane, bude pršet

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 12. 2020 12:38
Česko se poprvé v letošní zimě probudilo do zasněženého rána. Sněžit bude ještě po celý čtvrtek, během pátku se ale začne mírně oteplovat a o víkendu už bude bílo jen na horách. Srážky ale vydrží, příští týden lze počítat s deštěm, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaromír Gavlas

Ve čtvrtek bude sněžení během dne dále pokračovat. Na východě postupně přejde ve smíšené a namrzající srážky. Meteorologové předpokládají, že se ve východní polovině Čech a na Moravě vytvoří souvislá sněhová pokrývka, do večera, kdy začne srážek ubývat, by mělo nasněžit 2 až 12 centimetrů většinou mokrého sněhu.

"Ojediněle může vzniknout i kalamitní situace, zejména v Jihomoravském kraji," píší meteorologové. Na západě Čech nasněží jen ojediněle. Obloha bude oblačná, teploty se budou přes den pohybovat mezi -2 a 2 stupni Celsia.

V pátek bude místy sněžit v severovýchodní polovině republiky. Může přijít i déšť nebo mrznoucí srážky. Zpočátku bude oblačno až zataženo, později se začne vyjasňovat. Mírně se oteplí, meteorologové očekávají teploty mezi 0 a 4 stupni, na západě může být až 8 stupňů Celsia.

Sněžení by mělo ustat v sobotu. Bude oblačno až zataženo, místy polojasno, s teplotami mezi 6 a 10 stupni. Jen v západní polovině Čech bude tentokrát chladněji, a to 2 až 6 stupňů.

V neděli se do Česka vrátí srážky. Tentokrát budou ale převážně dešťové - nasněží jen v polohách nad 700 metrů. Řidiči by si ale zejména ráno měli dát pozor na ledovku. Obloha bude zatažená až oblačná. Nejvyšší denní teploty vydrží mezi 6 a 10 stupni.

Pondělí přinese opět mírné ochlazení - podle meteorologů nejvyšší denní teploty klesnou k 3 až 7 stupňům, na jihozápadě až k 1 stupni. Bude zataženo až oblačno, místy i zaprší. Na horách lze počítat se sněhem.

A podobné počasí vydrží také po zbytek příštího pracovního týdne. Meteorologové očekávají převážně zataženo až oblačno, místy déšť a na horách sníh. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 2 až 7 stupňům.

Pozor na silný vítr

Meteorologové také varují před silným větrem, foukat bude od pátku po celý víkend na většině území. Na horách může být vichřice. Silný jihovýchodní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině a na horách kolem 110 kilometrů v hodině meteorologové očekávají od noci na pátek do noci na pondělí v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Ve středních a jižních Čechách má začít foukat o něco později, v pátek večer, a vítr by tam měl dosahovat v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině.

Podle meteorologů silný vítr může lámat větve a stromy a způsobit škody na domech. Zkomplikovat by tak mohl i dopravu. Stejné problémy může způsobit sněžení, které meteorologové očekávají do čtvrtečního večera ještě na Moravě a ve Slezsku. Obyvatelé by se tam měli mít na pozoru i před ledovkou, která se tam může tvořit při mrznoucím dešti do půlnoci.

Sněžení přitom zkomplikovalo dopravu ve velké části Česka již ve čtvrtek ráno a dopoledne. Na řadě míst havarovala auta a zablokovala silnice, na vině bylo podle policistů často nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky.

 

Právě se děje

Další zprávy