O víkendu přijdou tropy, pak je opět vystřídají silné bouřky

Domácí Domácí
1. 8. 2014 15:31
Pršet znovu začne v neděli večer. Hasiči zatím sčítají škody po čtvrtečním přívalovém dešti.
O víkendu se opět zaplní koupaliště.
O víkendu se opět zaplní koupaliště. | Foto: Vojtěch Marek

Praha Silné bouřky a přívalové deště, které provázely celý tento pracovní týden, konečně polevily. Na většině území je v pátek oblačno až zataženo, teploty dosahují 24 až 28 °C.

V noci bude polojasno až oblačno, přeháňky a bouřky se objeví pouze ojediněle. Noční teploty podle Českého hydrometeorologického ústavu klesnou k 18 až 14 °C.

V sobotu do Česka přijdou pravé tropy. V maximech teploměry ukážou 28 až 32 °C, a to zejména na jihu Moravy. Obloha bude polojasná až oblačná. K večeru se místy vrátí déšť. Noční teploty se opět budou pohybovat kolem 18 °C.

Neděle by měla přinést ještě o stupeň větší horko, nebe ale zůstane pod mrakem. Slunce by dopoledne mělo svítit jen na Moravě a ve Slezsku. Večer se pak vrátí intenzivní bouřky a deště se srážkovými úhrny až 50 mm.

Teploty kolem 26 až 27 stupňů vydrží i celý příští týden stejně jako zatažená obloha. Na většině území bude nadále pršet.

Déšť způsobil na některých místech výrazné komplikace i tento týden. V Brně ve čtvrtek zkolabovala doprava a tvořily se laguny. Bláto dokonce zaneslo koleje a jedna z tramvají následně vykolejila.

Nápor deště neustála ani Mahenova knihovna v Brně, kde přívalový déšť poničil podlahy, omítku, počítače, knihy a elektroinstalaci. V pondělí bude ale knihovna opět v provozu, oznámila Hana Vacková z vedení knihovny.

Také hladiny řek na Moravě, pro něž ve čtvrtek platilo povodňové nebezpečí, opět klesly na normální úroveň. Hasiči nyní sčítají škody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy