Na Šumavě bylo až 34,5 °C pod nulou. Česko má za sebou nejmrazivější noc zimy

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 1. 2017 12:16
Česko má za sebou mrazivou noc. Na Šumavě se teploměry propadly až na téměř 35 stupňů pod nulou. "I když se vyjasnilo na Šumavě až někdy kolem půlnoci, stihly teploty klesnout tak, že Rokytská slať bude pravděpodobně nejchladnější," píše Český hydrometeorologický ústav na svém Facebooku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Meteorologové ráno naměřili teploty pod minus 30 stupňů Celsia na sedmi stanicích, především na Šumavě. Vůbec nejchladněji, podle posledního měření minus 34,6 stupně, bylo na Rokytské slati.

"I když se vyjasnilo na Šumavě až někdy kolem půlnoci, stihly teploty klesnout tak, že Rokytská slať bude pravděpodobně nejchladnější," píše Český hydrometeorologický ústav na svém Facebooku. Šlo zatím o největší mráz v této zimě, loni tam bylo dokonce o stupeň méně. Nejtepleji naopak bylo v Praze. V Klementinu bylo naměřeno -9,9 stupňů a na Karlově -11,6.

Teplotní rekordy platné pro sedmý lednový den padly asi na deseti procentech stanic, které měří třicet a více let. Velký mráz ráno panoval na šumavském Březníku, kde bylo minus 33,8 stupně Celsia, nebo na Jezerní slati, kde se teploměr zastavil až na minus 33 stupních pod nulou.

Velmi chladno bylo i na Rolavě v Krušných horách, kde meteorologové naměřili minus 30,9 stupně. O pouhou desetinu stupně teplejší ráno prožili obyvatelé Hliniště na Prachaticku a minus 30,5 stupně měli po ránu ve Volarech. Seznam lokalit s nejsilnějším mrazem uzavírala Horská Kvilda, kde bylo po ránu minus 30,1 stupně Celsia.

Silně mrzlo na severu Čech, na několika místech teploty klesly k minus 15 až 20 stupňům Celsia, v některých lokalitách bylo ještě chladněji. Nejmrazivěji bylo v osadě Jizerka v Jizerských horách, k ránu tam teplota klesla k minus 27 stupňům, na rašeliništi k minus 30 a u hydrologické stanice bylo minus 30,1 stupně Celsia.

"Teploty klesaly nízko i ve velkých městech. Například Olomouc měla téměř minus 21 stupňů a v Šumperku teplota klesla až na minus 25 stupňů Celsia," upozornil Tomáš.

Teplota vzduchu v Praze dnes ráno klesala k minus 15 stupňům Celsia. Noclehárny pro lidi bez domova byly přesto obsazeny jen na 85 procent, řekl ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján. Podle mluvčího pražské záchranné služby v noci sanitky nevyjížděly k žádnému případu úmrtí v důsledku podchlazení.

V Ostravě začali s příchodem silných mrazů častěji využívat služby azylových nocleháren. Jejich kapacity ale zdaleka nejsou naplněny. Volná lůžka zůstávají ve všech zařízeních.

V Plzeňském i Karlovarském kraji ráno padly teplotní rekordy sledované dlouhodobě meteorology pro tento den. Největší mráz v Plzeňském kraji byl v Konstantinových Lázních na Tachovsku, a to minus 23,2 stupně Celsia, na Klínovci v Kartlovarském kraji naměřili minus 19,2 stupně. Řekl to Martin Adamovský z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

"V Konstantinových Lázních, kde funguje měřicí stanice od roku 1972, byl poslední rekord pro tento den z let 1979 a 1985, a to minus 23 stupně Celsia," uvedl. Teploty pod 20 stupni naměřili meteorologové ve třech ze zhruba 20 stanic v Plzeňském kraji, které měří teplotu desítky let, ale každá různě dlouho. Ve Stříbře na Tachovsku bylo minus 21,1 stupně, v Nepomuku na jihu Plzeňska minus 20,8 stupně.

V Karlovarském kraji byl mráz pod 20 stupni polovina stanic. Na Klínovci byl dosavadní rekord minus 13,5 stupně Celsia z let 1992 a 1997. Absolutní rekord pro tento den je v Karlovarském kraji z roku 2012, a to minus 22,8 stupně Celsia.

Nejmrazivější noc roku

Na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje, na šumavské Rokytské slati, klesla dnes nad ránem na minus 34,5 stupně Celsia. Šlo zatím o největší mráz v této zimě, loni tam bylo dokonce o stupeň méně. Podle Adamovského to není úplně reprezentativní místo, protože jde o mrazovou kotlinu, tedy o údolí, kam stéká studený vzduch a teploty jsou tam vždy nízké. Rokytská slať z komplexu Modravských slatí je v jádrové zóně šumavského parku, celé území je veřejnosti nepřístupné. Slať je pět kilometrů od Modravy ve výšce 1100 metrů.

Dnešní denní teploty na západě Čech by měly být vyšší, mezi minus devíti až minus šesti stupni, podle Adamovského už vlastně průměrná zima. "Příliv arktického vzduch je ukončený. Bude oblačno a zataženo. K večeru přijde okluzní fronta a bude občasné sněžení i v nižších polohách Plzeňského i Karlovarského kraje," uvedl. Na horách by měla napadnout šest až sedm centimetrů sněhu.

Podle mluvčí policie Dagmar Jirouškové nebyla nikde v noci ani ráno hlášená vážná nehoda nebo člověk s omrzlinami. "Naposledy jsme kvůli nim zasahovali v pátek v 07:40 v plzeňské ulici U Radbuzy, odkud záchranáři transportovali do fakultní nemocnice muže s úrazem hlavy a omrzlými dolními končetinami," uvedl mluvčí krajské záchranky Martin Brejcha.

Na silnicích leží sníh

Na silnicích na severu Čech je často sníh, některé by mohly namrzat. Silnice v Libereckém a Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad šest tun silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. "Je tam najetá vrstva sněhu, která je pro nákladní vozy nesjízdná," uvedl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, jež má zimní údržbu krajských silnic v kraji na starost. Silnice pro nákladní vozy zůstane uzavřena řádově dny, možná i týdny.

"Zatím neuvažujeme o tom, že bychom ji pro kamiony otevřeli," dodal Šén. Silnice se nesolí a nákladní auta mívají na ujetém sněhu problémy, bezpečnější je pro ně v zimě alternativní trasa po silnici 13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

 

Právě se děje

Další zprávy