Německo zasáhly silné mrazy, lidé na Baltu sčítají škody po záplavách

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2017 10:54
V Německu jsou silné mrazy. Noc byla podle mluvčího meteorologické služby nejchladnější od začátku zimy. Na nejvyšší hoře země Zugspitze klesla v noci teplota až na minus 25 stupňů Celsia. Německá města na pobřeží Baltského moře v minulých dnech také postihly záplavy. V Polsku se pak kvůli větrem polámaným či vyvráceným stromům ocitlo přes 20 000 domácností bez proudu. Ve Skandinávii zase uhodily extrémní mrazy.
Zaplavené ulice v německém Lübecku.
Zaplavené ulice v německém Lübecku. | Foto: ČTK

Berlín – Německo se v pátek probudilo do mrazivého rána. Tlaková níže Axel, která v uplynulých dnech způsobila záplavy na pobřeží Severního a Baltského moře, přinesla na většinu území Německa arktický vzduch.

Na nejvyšší hoře Německa – alpské Zugspitze – klesla v noci teplota až na minus 25 stupňů Celsia.

Teploty pod nulou panovaly ráno na celém území Německa. Noc byla podle mluvčího Německé meteorologické služby (DWD) nejchladnější od začátku zimy.

Obzvlášť mrazivo bylo v Bavorsku. Mezi Smrčinami a Bavorským lesem, horskými hřbety na hranicích s Českou republikou, klesla rtuť teploměru až k minus dvaceti stupňům. Meteorologická stanice u Chamu, který leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Domažlic, naměřila dokonce 22,1 stupně pod nulou.

Mírnější byly teploty na severu Německa, kde se pohybovaly kolem minus dvou až čtyř stupňů.

Slunečný, ale mrazivý by měl v zemi zůstat i celý den. Teploty se v Německu budou pohybovat od nuly až do minus 15 stupňů. Řada měst po celé zemi kvůli počasí nabídla lidem bez domova dočasné přístřeší.

Silné záplavy

Na severu Německa se v pátek začaly sčítat škody, které způsobily záplavy řadě měst a obcí na Baltu.

Ministerstvo životního prostředí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko vyšle nad pobřeží pozorovací letadlo, které pomocí laserového skenování zdokumentuje škody způsobené velkou vodou od Lübecku na západě po ostrov Usedom na východě, uvedla agentura DPA.

Podle dosavadních informacích například mezi obcemi Binz a Prora na Rujáně utrhly vlny na některých místech tři až osm metrů písečného břehu.

Podle předběžných odhadů způsobily záplavy vyvolané vzedmutím moře a zvýšením hladin v ústí řek škody v řádu milionů eur. Na baltském pobřeží šlo podle německých meteorologů o nejhorší záplavy za posledních deset let.

Mrazivo bylo v noci na pátek také ve Švýcarsku. Na takzvané Švýcarské Sibiři v okolí obce La Brévine u hranic s Francií naměřili v noci minus 29,8 stupně Celsia. Švýcarský rekord, který La Brévin drží, ale nepadl. V lednu 1987 tam naměřili dokonce minus 41,8 stupně.

Mráz kolem 20 stupňů pod nulou se v noci nevyhnul ani západní části Rakouska. Pod nulou teploty podle meteorologů zůstanou v celé zemi po celý den i v sobotu.

V platnosti ve všech spolkových zemích, na jejichž území leží vysoké hory, zůstává výstraha před pádem lavin. Utrhnout je může podle místních úřadů i jediný neopatrný lyžař. Třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí stejně jako v Rakousku platí dál také v bavorských Alpách.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy