Silné bouřky zasáhnou jih Česka. Přívalové deště mohou zatopit sklepy a podemlít silnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2016 15:58
V pondělí odpoledne by jih Česka měly zasáhnout velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu pro Vysočinu, Jihomoravský a Jihočeský kraj. Bouřky by mohly přinést přívalový déšť, krupobití i silný nárazový vítr. Meteorologové varují, že přívalové srážky mohou rozvodnit malé toky, případně zatopit sklepy a níže položená místa.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Velmi silné bouřky se v pondělí postupně přesunují z jihu Čech přes Vysočinu na jih Moravy. Meteorologové upozorňují, že místy je mohou provázet přívalové srážky, kroupy a silný nárazový vítr. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká většiny Jihočeského kraje, okresů Třebíč na Vysočině a Znojmo v Jihomoravském kraji.

"V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací a podobně," uvedli meteorologové.

Srážkové úhrny v bouřkách dosahují intenzity 25 až 30 mililitrů za hodinu. Vítr může v nárazech foukat rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, lidé by proto měli zajistit okna, dveře či volně položené předměty na zahradě, zabezpečit skleníky nebo stavební jeřáby.

"V uplynulých dvou týdnech se nad naším územím objevovaly bouřky prakticky každý den. Nejvyšší počet bouřek se objevil v sobotu 28. května, kdy byly bouřky zaznamenány na 56 procent stanic," uvedl dnes ČHMÚ na svém informačním webu. Tento týden nemají být bouřky tak časté. "Nejvíce bouřek čekáme ve čtvrtek 9. června na 30 až 40 procent území. Naopak bez bouřek se obejdeme v úterý, pátek a sobotu," předvídají meteorologové.

Bouřky a přívalové deště, které zasáhly Česko minulý týden, na řadě míst zatopily sklepy nebo poškodily střechy, kroupy zase ničily hlavně karoserie a skla aut. Pojišťovny mají nahlášeny škody za desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy