Část Česka zasypal sníh, na horách napadlo až 60 cm. Na silnicích se tvoří ledovka i jazyky

Přenos skončil
V druhé polovině dubna to na mnoha místech spíše připomíná vrcholnou zimu. Ve výše položených místech napadlo až 60 centimetrů sněhu. Problémy mohou mít hlavně řidiči, kteří už přezuli na letní pneumatiky a kamiony. Přes den bude celou východní část území sužovat silný vítr, na západě meteorologové varují před ledovkou. Situaci na českých silnicích jsme sledovali online.
Záběr z Jeseníku.
Záběr z Jeseníku. | Foto: Marcela Hronová
Přenos skončil
0:00

Milí čtenáři, ukončujeme středeční online reportáž, další informace přineseme v našem zpravodajství.

23:58

Záběr zachycuje středeční sněhovou kalamitu v Jeseníku.

Jeseník, 19. 4. 2017
Jeseník, 19. 4. 2017 | Foto: Marcela Hronová
22:00

Podle dopravních informací policie je uzavřená kvůli sněhové kalamitě také komunikace v délce zhruba čtyř kilometrů mezi Potštátem a Partutovicemi na Přerovsku, mezi obcemi Veveří a Arnoltice na Olomoucku, mezi Hraničnými Petrovicemi a Jívovou na Olomoucku a Horní Loděnicí a Dalovem na Olomoucku, stojí na serveru www.policie.cz.

21:59

S problémy musejí správci silnic počítat také na silnici mezi Lipovou-lázní a Pomezím, kterou zablokoval kamion. "Za 48 hodin napadlo jen tady dole v Jeseníku 35 centimetrů sněhu, na jiných místech hlásí ještě více," řekl dispečer jesenické správy silnic. Stále v terénu jsou i silničáři na Šumpersku, i tam se budou snažit silnice protáhnout i během nočních hodin.

21:58

Komplikace v dopravě na Šumpersku a Jesenicku přetrvávají, problémy jsou především v kopcích. Sněžení však pomalu ustává.

21:56

Tah přes Červenohorské sedlo, který byl kvůli uvízlému kamionu zhruba od 14:00 uzavřen, je z jesenické strany již s omezením průjezdný. Dopravu tam jedním směrem řídí policie.

19:21

V Moravskoslezském kraji sněžení nejvíce zasáhlo Bruntálsko a Opavsko. Napadlo až 60 centimetrů sněhu. Tvoří se jazyky, na Opavsku odpoledne kvůli větru i závěje. Průjezdnost tam komplikují odstavené kamiony.

15:01

Silničáři uzavřeli odpoledne hlavní spojnici mezi Šumperkem a Jeseníkem přes Červenohorské sedlo. Cestu tam zablokoval kamion, zatím se ho nedaří vyprostit. Na Šumpersku a Jesenicku již napadlo zhruba půl metru sněhu a stále tam hustě sněží. Silný vítr v horských oblastech navíc tvoří závěje.

11:01

Sníh zasypal i Šumavu.

Foto: Michael Švec
10:55

Horská služba v Jeseníkách  vyhlásila druhý stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Na horách napadlo od pondělního večera až 40 centimetrů sněhu. Navíc je silný nárazový vítr. Horští záchranáři nabádají turisty, aby se v tomto počasí nevydávali na hřebenové túry.

9:10

Moravskoslezští silničáři pro kamiony a auta s návěsem uzavřeli úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. "Silnice je pokryta rozbředlým sněhem, který hodně klouže, a na mostě je náledí," řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Uzávěra části komunikace bude platit až do odvolání. "Upozornění platí i pro řidiče osobních aut, kteří mají už letní pneumatiky, aby do této oblasti vůbec nejezdili," uvedla Součková.

8:58

Nejvíce problémů bylo na severu Moravy a ve Slezsku, hlavně na Jesenicku, Šumpersku či Bruntálsku, v Jeseníkách napadlo v noci až 30 centimetrů sněhu. Opatrní by měli být i řidiči ve vyšších polohách na severu Čech či na Šumavě. Na Žďársku je zase kvůli náledí řada silnic zablokovaná a neprůjezdná.

8:53

Sníh komplikuje život řidičům i zahrádkářům.

Foto: ČTK
8:44

Náměstí v Opavě zasypal sníh.

Krásné ráno ze zasněžené Opavy. Ano, je 19. dubna :-)

Zveřejnil(a) Město Opava dne 19. Duben 2017
8:38

Na Žďársku je ráno kvůli náledí řada silnic zablokovaná a neprůjezdná. Řidiči by podle policie měli vyjíždět jen v nejnutnějších případech. Na silnicích leží souvislá vrstva ledu, blokují je stojící kamiony a za nimi osobní vozidla. "Pokud to není zcela nutné, měli by řidiči cestu na Žďársko dnes odložit," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jinde na Vysočině problémy nejsou.

8:30

Problémy měli hlavně řidiči, kteří už přezuli na letní pneumatiky.

 

8:20

Silný nárazový vítr zastavil ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech dosahuje až 108 kilometrů v hodině, to je skoro dvojnásobek limitu. Sílu větru ale strojník lanovky jenom odhaduje, větroměr na střeše stanice totiž zamrzl. "Nahoře bylo minus devět stupňů Celsia," dodal přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

8:00

Sníh v polovině dubna mnohé překvapil.

7:45

Silnice ve středních Čechách jsou sjízdné, námraza byla ráno hlášena jen na Kladensku. "Byla to ale lokální záležitost," řekl dispečer krajské správy a údržby silnic. "Měli jsme výjezd na jednu silnici na Kladensku. Kolega hlásil, že tam byla nějaká lokální námraza. Jel tam sypač mezi 6:00 a 07:00. Jinak nic zásadního nebylo, sníh nepadal a bylo sucho," uvedl dispečer.

7:30

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu vydali výstrahu před silným větrem, který zasáhne východ českého území. Na západě území platí výstraha před ledovkou.

7:25

V horských oblastech Královéhradeckého kraje napadla několikacentimetrová vrstva sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Všechny silnice ráno byly se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z dat silničářů. Na silnici 309 u Deštného v Orlických horách zhruba v 5:30 sjel autobus do příkopu, při nehodě nebyl nikdo zraněn, na místě ráno pokračovaly vyprošťovací práce.

7:20

Také v horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc deset až patnáct centimetrů sněhu. Sněží i v nižších polohách, silničáři tak po několika týdnech opět pracují v zimním režimu. Cesty udržované chemicky jsou mokré se zbytky sněhové kaše, vozovky ošetřené posypem pokrývá ujetý sníh.

7:05

Sněžení zasáhlo i Moravskoslezský kraj, kde do středečního rána napadlo v průměru 15 až 20 centimetrů sněhu. Především v horských oblastech se na cestách kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silničáři na zimní provoz předělávají další techniku.

7:04

V obci Lipová-lázně nedaleko Jeseníku časně ráno na zledovatělé vozovce havaroval kamion, který zablokoval silnici. Odstavené nákladní vozidlo komplikuje provoz také na silnici ze Zlatých Hor do Jeseníku, kde byla ráno místy ledovka. "Jestli můžu doporučit, tak kamiony ať zatím raději vůbec nejezdí," upozornil dispečer.

7:03

V Jeseníkách v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Správci silnic do terénu vyslali všechny sypače a pluhy, přesto vozovky na Jesenicku a Šumpersku kvůli hustému sněžení ráno pokrývá vrstva sněhu a sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Na některých silnicích komplikují provoz uvázlá nákladní vozidla.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2017 23:59
 

Právě se děje

Další zprávy